Hamarosan új riválist kap a súlycsökkentő szerek piacát uraló Novo Nordisk–Eli Lilly páros, miután a svájci Roche CT-996 kódnéven futó kísérleti tablettájával egy friss kutatás szerint négy hét alatt átlagosan 7 százalékos súlycsökkentést lehetett elérni az elhízás korai stádiumában lévő betegeknél.
Eközben a napi szedésű tabletta helyett hatástalan placebót kapó pácienseknél alig több mint 1 százalékos fogyást tapasztaltak. A fogyasztótabletta sikerének híre 2020 márciusa óta nem tapasztalt, 7,4 százalékos ugrást váltott ki a Roche zürichi tőzsdén jegyzett részvényeinek árfolyamában.
A Roche papírjai az idén ezt beszámítva 12 százalékkal drágultak. Ugyanakkor a rövid idő alatt a világ legismertebb cukorbetegség elleni, illetve súlycsökkentő hatású gyógyszereit, azaz a szemaglutid hatóanyagú Ozempicet és a Wegovyt gyártó dán Novo Nordisk árfolyama 5,2 százalékot zuhant Koppenhágában a kéretlen konkurens sikerének a hírére.
Volt honnan, hiszen az elmúlt egy évben 73 százalékkal erősödött a cég részvényárfolyama, ezzel Európa legnagyobb értékű tőzsdecégévé avanzsált, megelőzve a világ első számú luxusipari holdingját, a francia LVMH-t.
Az Eli Lilly még nagyobb ralit futott, 110 százalékkal erősödött egy év alatt, ebből most 2,7 százalékot adhat le, a nyitás előtti elektronikus kereskedés adatait figyelembe véve.
Rá is fér a Roche-ra egy kis napfény, a svájci társaság ugyanis sorozatosan szenvedte el a kudarcokat, ugyanis a rákellenes és az Alzheimer-kór kezelésére szolgáló készítményei nem hozták az orvosilag elvárt és a befektetők által is remélt eredményt. A cég folytatja próbálkozásait e két területen, ám
úgy döntött, hogy a súlycsökkentő gyógyszerek piacán is megméreti magát,
s ez – most úgy tűnik – a CT-996-os révén sikerülhet neki. A cég tavaly decemberben 2,7 milliárd dollárért megvette a Carmot Therapeuticsot, amely a súlycsökkentők fejlesztésében már eredményeket tudott felmutatni, májusban a CT-388 kódnevű, heti egyszeri adagolású injekciója például átment az első tesztelési fázison.
Amúgy hatalmas és egyre bővülő piacról van szó, amelyet legfrissebb prognózisában a Goldman Sachs az évtized végére 130 milliárd dollárosra becsült. Egy éve még csak százmilliárdos piacról lehetett becsléseket hallani.
Persze egy vizsgálat nem vizsgálat, rengeteg függ attól is, hogy a CT-966 milyen mellékhatásokat vált/váltott ki a 25 elhízott betegnél. A Novo és az Eli Lilly szerencsés volt ebben, a szív- és érrendszeri betegségeknél a halálozás kockázatát például markánsan csökkentették a gyógyszer alkalmazásával, s mint felmerült az a demencia ellen is hatásos lehet.
Közben érkeznek azért aggodalomra okot adó hírek is, ilyen például a Harvard Egyetemen végzett kutatás, amely
a szemaglutid hatóanyagot a látáscsökkenéssel hozza összefüggésbe.
Megállapításuk szerint a 2-es típusú cukorbetegségben vagy elhízásban szenvedő betegeknél, akiknek szemaglutidot írnak fel, megnő a nem-arteritiszes elülső ischaemiás optikai neuropátia (NAION) kockázata – ez egy olyan állapot, amely az egyik szem látásának elvesztéséhez vezethet.
Ezeknél a betegeknél nagyobb valószínűséggel diagnosztizálták a szembetegséget, mint azoknál, akik nem használtak testsúlycsökkentő gyógyszert – írja a CNBC.
A vizsgálat eredményei alapján a Roche tablettája versenyképes lehet a piacon
– értékelték a fejleményeket a Jefferies elemzői. Kétségtelen előnye, hogy szájon át szedhető készítményről van szó, amely ebben a tekintetben úttörőnek számít a konkurensek körében. Döntő fontosságú, hogy a tablettát potenciálisan a nap folyamán bármikor be lehet venni – azaz nem csak éhgyomorra –, ami kényelmes lehetőséget jelenthet a hosszú távú fenntartó kezelés során.
A CT-996 mindenesetre sikerrel vette az első akadályt, s a gyógyszerfejlesztési és -engedélyezési eljárás következő szakaszába léphet, s ha hozza az eredményeket pár éven belül a találkozhatunk vele a gyógyszertárak kínálatában.
is dolgozik a tűmentes megoldáson, de ők még lemaradásban vannak a Roche-hoz képest, bár a Pfizer a múlt héten már biztató híreket közölt.
A pandémia idején oltóanyagaival mesés forgalomra és profitra szert tett amerikai óriáscég részletek említése nélkül jelentette be, hogy a korábban a mellékhatásai miatt átdolgozott hatóanyagával, a danuglipronnal jó eredményeket ért el az elhízottakból álló 20 fős csoportnál. Négyféle variánssal dolgoztak, és a napi kétszeri szedésről a napi egytablettás dózisra is át tudtak térni a Bloomberg szerint.
A Reuters kisebb cégek biztató eredményeiről is beszámolt. A Structure Therapeutics pirulájával 12 hét alatt 6,2 százalékos fogyást lehetett elérni, míg a Viking Therapeutics kísérleti tablettájának szedésénél négy hétre 3,3 százalékos súlyvesztést mutattak ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.