BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Stock exchange in Frankfurt am Main lakossági befektetés

Csak a lakossági befektetések menthetik meg Európát

A kontinens egy tízezermilliárd eurós mentőcsomagon ül. Ehhez azonban tanulnunk kell az amerikaiaktól, és fel kell lendíteni a lakossági befektetéseket, amelyekkel rövid idő alatt talpra lehetne állítani az EU gazdaságát.

Az európaiaknak újra hazárdjátékosokká kell válniuk: az uniós állampolgárok bankszámláin több mint tízezermilliárd euró – az amerikai gazdaság egyharmada – üldögél tétlenül, ahelyett, hogy az a tőzsdéket és a hazai vállalatokat erősítené. A kontinensnek lakossági befektetésekre van szüksége, hogy véget érjen a stagnálás, ám ehhez Brüsszelnek is ki kellene alakítania egy biztonságos környezetet.

Stock exchange in Frankfurt am Main lakossági befektetés
Az unió lakói óriási nyugdíj-megtakarításokon ülnek, amelyeket lakossági befektetések formájában lehetne aktivizálni /Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

A 27 tagállamnak és az európai vezetésnek most van az utolsó esélye arra, hogy lebontsa az akadályokat a gazdaság újraélesztése előtt. Az ehhez szükséges részvénypiaci és befektetési reformcsomagot az Európai Bizottság tőkepiaci uniónak nevezi, befejezése pedig évtizedek óta várat magára: az unalmas elnevezés egy piaci forradalom katalizátorát rejti, amely újra az élvonalba repítheti az EU-t.

A tőkepiaci unió régóta tervben van, s bár sokak számára ez eddig csak egy javaslat volt, a politika és a piac is kezd rájönni, hogy ennek bevezetése abszolút szükséges az európai gazdaság felélesztéséhez 

– nyilatkozta a Politicónak Niels Brab, a Deutsche Börse tőzsdecsoport szabályozási ügyvezetője.

Az EU régi nagy büszkesége az egységes piac, amely hivatalosan lehetővé teszi, hogy az emberek, a pénz és az áruk akadálytalanul mozoghassanak a blokkon belül, hasonlóan olyan nagy országokhoz, mint az Egyesült Államok. A valóságban azonban nem váltotta be ezt az ígéretet, különösen a pénzforgalom tekintetében, és ennek gazdasági következményei mostanra nyilvánvalóvá váltak.

Állampapír: szintet lépett a magyar lakosság kedvence

Május végére átlépte a 25 ezermilliárd forintot a háztartások hazai értékpapírvagyona. A lakosság már több mint 13 ezermilliárd forintnyi magyar állampapírt tart.

A tőkepiaci unió kísérletet tesz arra, hogy ezt helyrehozza, így nem csoda, hogy rengeteg befolyásos támogatója van. Emmanuel Macron francia elnök például az év elején létfontosságúnak nevezte a reformok bevezetését, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig bejelentette, hogy a közelgő ötéves hivatali idejét a „beruházásoknak és a valóban közös piacnak” szenteli.

Nem nehéz belátni, hogy miért van szükség ilyen merész elképzelésre:

  • az európai gazdaság egyre inkább lemarad az Egyesült Államok és Kína mögött;
  • az ipar visszaesőben van;
  • a pénzszűkében lévő startupok kisebbek és kevésbé sikeresek, mint tengerentúli riválisaik;
  • az EU költségvetési szabályai pedig lehetetlenné teszik a valóban fontos beruházások támogatását.

Kockázatos innovációs projekteket kell finanszíroznunk, hogy behozzuk a technológiai lemaradást az Egyesült Államokkal szemben. Ehhez azonban közös piacra, általános szabályrendszerre és a lakossági befektetésekre van szükségünk 

– figyelmeztetett Stéphane Boujnah, a legnagyobb európai tőzsdecsoport, az Euronext vezérigazgatója.

Nyugdíjjal teletömött malacpersely

Az európaiak tízezermilliárdon ülnek, ez a pénz azonban szinte mozdulatlan. Alacsony hozamú bankszámlákra száműzve, a távoli nyugdíjra várnak a megtakarítások, alig valamit hozzátéve a gazdaság forrásaihoz, emiatt pedig a tulajdonosaikat sem szolgálják megfelelően.

Az Egyesült Államokban a háztartások közel 60 százalékának van részvénytulajdona, közvetlenül vagy közvetve – például nyugdíjalapokon keresztül. Ezzel szemben az európai átlag körülbelül 18 százalék, ami a kontinens gazdasági növekedését is megnyomorítja.

Toy,Pink,Piggy,Bank,On,Work,Table,Of,Senior,Tenant,, önkéntes nyugdíjpénztár lakossági befektetés
Az óriási nyugdíj-megtakarításokat lakossági befektetésként lehetne bevetni a európai gazdaság újjáélesztéséhez / Fotó: Shutterstock

A bizottság jelentése szerint az európai tőzsdéken az összes vállalat értéke a GDP százalékában kifejezve feleakkora, mint az USA-ban, a kockázati tőke pedig – amely a vállalatoknak a kezdeti fázisban ad lendületet – egyhuszada az amerikainak.

Ha valóban fel akarjuk lendíteni az európai gazdaságot, ahhoz stabil és hosszú távú finanszírozást kell biztosítanunk a növekvő vállalatoknak. A nyugdíj-megtakarítások kézenfekvő megoldást nyújtanának ehhez 

– közölte Michiel Horck, a 243 milliárd euró értékű vagyont kezelő holland PGGM Investments vezető tanácsadója.

Szélerőműparkok, mesterséges intelligenciát fejlesztő startupok vagy az európai védelmet alátámasztó fegyvergyárak – bár ezek nagyban különböznek egymástól, egy dolog közös bennük, mégpedig az, hogy tőkére van szükségük. Főleg ahhoz, hogy piacot szerezzenek, vagy túléljenek egy gazdasági válságot.

Ideális esetben a tőkepiaci unió összekapcsolná a jelenleg 27 különböző szabályozással rendelkező tagállamot, lehetővé téve a befektetések határokon átívelő áramlását, és eközben több tőkét vonzana a megtakarítóktól, hogy segítse az európai ipar finanszírozását a tengerentúli versenytársakkal folytatott versenyben.

Ahogy Európa gazdasági hanyatlása tartós állapottá kezd merevülni, a reform gyors bevezetése gyakorlatilag létfontosságú válik.

Az EU kormányfői áprilisban megállapodtak, hogy „újraindítják” az értékpapírosítást, vagyis az újraértékesített adósságok európai piacát, ami sokáig politikailag elképzelhetetlen volt a 2007–2008-as pénzügyi válságban játszott kulcsszerepe miatt. A pénzügyminiszterek pedig májusban arról tárgyaltak, hogy a nemzeti tőkepiacokat is vonzóbbá és uniós szinten elérhetővé kell tenni.

Szigorúbb tőkepiaci szabályokat akar az EU

A cél a lakossági befektetők fokozottabb védelme, a labda most a tagállamok és az Európai Parlament térfelén pattog.

Ezt persze nem könnyű véghez vinni. A csődtörvények egységesítése – ami a projekt egyik fő eleme – teljesen elakadt. Ez azért kritikus fontosságú, mert amikor a hitelezők eldöntik, hogy hozzájárulnak-e egy projekt finanszírozásához, vagy sem, tudni akarják, mi történik, ha fizetésképtelenné válik.

Egy másik kulcsfontosságú elképzelés a „nem banki” pénzügyi szervezetek, például a tőzsdék és a vagyonkezelők egységes uniós felügyeletének létrehozása, amely lehetővé tenné számukra, hogy a határokon átnyúló működésük során az egész blokkban ugyanazokat a szabályokat kövessék. Sok kormány azonban ez utóbbi elképzelést egyáltalán nem támogatja.

Aztán ott van az a tény, hogy az egységes pénzügyi piac létrehozására irányuló bármilyen összehangolt erőfeszítésnek nyilvánvalóan vesztesei is lennének. Számos pénzügyi intézmény – bank, biztosító vagy tőzsde – profitál abból, hogy nagy hal egy kis tóban, a tőkepiaci unió keretében azonban ki lennének téve az egész Európából érkező versenynek. Néhányuk valószínűleg csődbe menne, vagy a riválisok felvásárolnák őket.

Nagyon kevés ország bízik abban, hogy nemzeti bajnokai túlélnék a tényleges versennyel való találkozást. Mindenki mindig azt mondja, hogy nyílt piacokat és versenyt akar, és így tovább, de a tényleges politikai keretek között nem ez történik 

– mondta Bryan Coughlan, az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet fenntartható pénzügyekért felelős tisztségviselője.

A tőkepiaci unió létrehozása ráadásul önmagában nem lenne csodaszer, csak akkor hatna, ha az európai lakosság élne vele, és fellendülnének a befektetések. A jelenlegi globális gazdasági problémák mellett azonban az emberek nagy részének jogos aggályai merülnének fel. Nem szívesen kockáztatnák nehezen félretett pénzüket az EU gyengélkedő tőkepiacán.

A projektet mégis minél előbb el kell kezdeni, hogy az unió gazdaságának egyáltalán esélye legyen a fellendülésre a következő években.

Lakossági befektetés: sokat veszít, aki nem kockáztat

Több száz milliárd eurót buknak azok az európai háztartások, amelyek a megtakarításaik legnagyobb részét hosszú évek óta bankbetétben parkoltatják . Az idén megugró infláció még gyorsabban égeti a befektetések értékét.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.