A hazai blue chipek közül főleg az OTP és a Mol árfolyamát rogyasztotta meg a védelmi hozzájárulás néven bevezetett régi-új közterhek híre, ami nem is csoda, hiszen ezek címzettjei a multik mellett a bankok és az energiacégek.
Az OTP kurzusa negyed 12-re 2 százalékkal, egészen 17 600 forintig zuhant, de korábban megjárta a papír 17 550 forintos mélységet is. A Mol árfolyama eközben 1,6 százalékkal, 2886 forintra esett. A kisebb kapitalizációjú cégek papírjai közül a jelentős energetikai portfólióval rendelkező Opus Global is megsínylette a bejelentést, a részvény 1,5 százalékkal, 436 forintra gyengült.
Mint ismert, augusztus 1-jétől a banki tranzakciós illeték 0,45 százalékra ugrik, a tétel plafontszintje 20 ezer forint lesz, miközben készpénzfelvétel esetén 0,9 százalékra emelkedik a költség. A devizakonverziós műveleteknél a kiegészítő illeték 20 000 forintos limit mellett szintén 0,45 százalék lesz – derült ki a hétfői kormányinfón.
Gulyás Gergely, miniszterelnökséget vezető miniszter ugyancsak a hétfői kormányinfón jelentette be, hogy az energiaszektorra és a multinacionális cégekre kivetett extraprofitadót – ide értve a kiskereskedelmi adót is – a kormány nem csökkenti idén, annak mértéke is változatlan marad.
A bankadó is marad és a mértéke sem változik, azzal a kitétellel, hogy minden olyan banknak teljes egészében meg kell fizetnie, amely nem növelte a teljes állampapír-állományát. Azon kívül, hogy az adót ne háríthassák át az ügyfelekre, a számlavezetési díjra is stopot rendelnek el.
A kormány döntött arról is, hogy védelmi hozzájárulást kell fizetnie a védelmi alapba minden olyan multinacionális vállalatnak is, amely a háborús időkben extraprofitra tett szert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.