Horribilis összeget fektettek mesterségesintelligencia- (MI) startupokba az Egyesült Államokban április és június között egy friss számítás szerint. A Pitchbook adatai szerint az 56 milliárd dolláros amerikai startupfinanszírozás közel felét tette ki az MI-cégekbe fektetett 27,1 milliárd dollár ebben az időszakban.
Az MI-vonatra felszálló befektetőknek hála így az amerikai startupok 57 százalékkal több tőkét vontak be, mint egy évvel korábban, és a bevont összeg két éve a legmagasabb negyedéves érték.
Májusban például a CoreWeave, az MI-cégek körében kedvelt felhőszolgáltató előbb 1,1 milliárd dolláros tőkeemelést hajtott végre, amit 7,5 milliárd dolláros adósságfinanszírozás követett, 19 milliárd dollárra értékelve a céget. Az MI-vállalkozásoknak adatokat biztosító Scale AI 13,8 milliárd dolláros értékeltség mellett 1 milliárd dollárt vont be, míg az Elon Musk-féle xAI 6 milliárd dollárt vont be, 24 milliárd dolláros értékeltség mellett.
Mindez az iparági ügyleteket mind számukban, mind értékükben felhajtotta, és a kockázatitőke-alapok üzenetét is megváltoztatta.
A szektor 2022 elejétől, az emelkedő kamatszint hatására ment keresztül egy lejtmeneten, és a finanszírozás elapadása többek között a startupok bankja, a Silicon Valley Bank csődjéhez is vezetett 2023 tavaszán. Sok vállalat volt kénytelen lassítani növekedésén, és elbocsátani alkalmazottaiból, de olyan is volt, amelyik csődbe ment.
Pedig a ChatGPT 3 2022 végi megjelenésével megindult az MI-robbanás.
Sam Altman eltörölte a recessziót
– mondta a The New York Timesnak Siqi Chen, a Runway Financial alapítója a ChatGPT-t létrehozó OpenAI vezérigazgatójára utalva. Chen szerint az MI segítségével az ő vállalata is gyorsabban tud nőni, az MI ugyanis másfél ember munkáját is el tudja végezni.
Azonban a technológia meglehetősen tőkeigényes, így a Kruze Consulting számításai szerint az MI-cégek kiadásainak 22 százaléka köthető számítási költségekhez, szemben a hagyományos szoftvereket fejlesztő startupok körében jellemző 10 százalékkal. A kockázati alapok pénzére így az MI-startupoknak szükségük is van.
Kereskedj és fektess be a jövő technológiájával – Bárhol, bármikor!
A megjelenés támogatója az Equilor Befektetési Zrt.
Az óriási összegekről szóló csekkeket író befektetők arra számítanak, hogy a mesterséges intelligencia piaca végül nagyobb lesz, mint az okostelefonoké, a számítógépeké, a közösségi médiáé vagy épp az interneté. Kérdés persze, hogy igazuk lesz-e, hiszen egyelőre az MI-cégek többsége inkább csak viszi, mint hozza a pénzt, igaz, ez a gyors növekedés fázisában a legtöbb hagyományos startupra is igaz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.