BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Microsoft: kihűlt a kávé, idegesek a részvényesek, leálltak a szoftverek

Leálltak a Microsoft egyes szolgáltatásai a fanyalgással fogadott negyedéves gyorsjelentés publikálásának idején, érzékeltetve, hogy a jövőt mesterséges intelligenciára alapozó szoftvercég biztonsági rendszerével nincs minden rendben. A hekkerek után a befektetők is „betámadták” a Microsoftot.

Szerény 10 százalékkal, 22 milliárd dollárra nőtt csak a Microsoft a negyedéves adózott nyeresége, s bár a cég a hozzá befolyt minden harmadik dollárból profitot csinált, a részvényesek mégsem elégedettek. Pontosabban türelmetlenek, mert végre látni és élvezni szeretnék a generatív mesterséges intelligenciát (MI) használó alkalmazások fejlesztésére elköltött milliárdok megtérülését.

Microsoft - Starbucks American Coffee Chain Cafe In Amsterdam
kávé
A Microsoftot ért hekkertámadás miatt a Starbucks rendelési rendszere is megbénult / Fotó: NurPhoto via AFP

Ez azonban nem most lesz – csillapította le a kedélyeket a szoftveripari óriás vezetése a június 30-ával zárult üzleti negyedévről szóló, a keddi amerikai tőzsdezárást követően publikált gyorsjelentésében

Türelemre int a Microsoft

Türelemre szükség is van a fel-felbukkanó hibák kijavításához és az olyan hekkertámadások garantált kivédéséhez, mint amilyen a Microsoft Azure felhőalapú számítástechnikai szolgáltatását érte kedden, s melynek elhárítása során dadogott a rendszer. 

A szolgáltatáskiesést egy szokványos, kedden kora reggel elindított túlterheléses DDoS-kibertámadás váltotta ki, amelynek hatását a cég közlése szerint az Azure automatikus védelmi mechanizmusainak hibája inkább súlyosbította, ahelyett hogy enyhítette volna. 

Végül elhárították a támadást és rendezték a sorokat, de emiatt például a Starbucks kávézóhálózat órákon át nem tudott mobilrendeléseket fogadni. Nincs bizonyítva az összefüggés, de kétségtelen tény, hogy a tőzsdezárás után két nagyágyú jelentett csak: épp a két érintett cég.

A Windows felélte bizalmi tőkéjét

Mindenesetre Satya Nadellának emiatt is magyarázkodnia kellett volna a jelentés kiadását követő telefonos elemzői tájékoztatón, ám a Bloomberg tudósítása szerint a vezérigazgató inkább az előremenekülést választotta, azt hangsúlyozva, hogy a vállalat milyen remek eredményeket ért el a kiberbiztonsági termékeivel. 

Több mint 1,2 millió biztonságra adó ügyféllel rendelkeznek már, s a Defender for Cloud nevű biztonsági termékük bevétele a júniussal zárult 2024-es üzleti évben átlépte az egymilliárd dollárt.

Továbbra is a biztonságot helyezzük mindenek fölé

– hangoztatta Nadella. Biztonság ide vagy oda, kiberbiztonsági partnerük, a CrowdStrike is megizzasztotta a fél világot július közepén azzal, hogy felelőtlenül s a szükséges teszteléseket nem teljeskörűen végrehajtva küldte rá frissítését a Windowst használó ügyfeleinek gépeire, s emiatt 8 millió számítógép fagyott le, megbénítva többi között a légi közlekedést és a banki műveleteket. 

Crowdstrike 
Major IT Outage hits banks, airlines, businesses worldwide
Összeomlott a légi közlekedés – a CrowdStrike hibáját a Microsoft mellett a fél világ megszenvedte / Fotó: Anadolu via AFP

A botrány a Microsoft Windows amúgy sem elsőrangú biztonsági megítélésének sem tett jót. Van tehát min javítani, farigcsálni. És lesz is miből.

A Microsoftnak ugyanis 15 százalékkal, 64,7 milliárd dollárra nőtt a negyedéves bevétele, ebből 19 milliárd dollárt rögtön el is vitt a mesterségesintelligencia-alkalmazások fejlesztése és a kiszolgálásukhoz szükséges költséges infrastruktúra megteremtése, ideértve a szerverfarmok lízingjét is.

Az MI-fejlesztések zabálják a dollármilliárdokat

A befektetők már előző negyedévi 14 milliárd dolláros ilyen célú kiadások láttán is hüledeztek, de a Microsoft most még erre is rátett egy lapáttal, jelezve, hogy a tőkeköltségek bizony emelkedni fognak még az júliussal indult 2025-ös üzleti évben is. Hiába, az MI integrálása a szolgáltatásokba rengeteg kiadással jár, s a Microsoft nem akar lemaradni ebben a nagy vetélytársakkal, így

  • a Meta Platformsszal,
  • az Amazonnal
  • és a Alphabettel

vívott versenyben. Ráadásul az MI miatti kiadásnövelés dinamikája ellentétes irányba halad az azt elsősorban hasznosító Microsoft Azure felhőalapú számítástechnikai szolgáltatás bevételével. 

Nadella
Satya Nadella vezérigazgató a földön is a fellegekben jár: az MI-re alapozza a jövőt / Fotó: AFP

A Microsoft elmúlt években fő növekedési motorjának számító Azure ugyanis csalódást okozott a befektetőknek a mindössze 29 százalékos bővülésével, bár már az első negyedévben látott 31 százalékos tempó láttán is fanyalogtak. Amy Hood pénzügyi igazgató szerint 

az Azure bővülési dinamikája tovább csökken az idén, a trendfordulót 2025 elejére teszi, akkorra érnek be és monetizálhatók a legfrissebb fejlesztések. 

Az Azure konkrét bevételeit nem közölték, csak az azt magába foglaló, a kereskedelmi felhőtermékekből, irodai alkalmazásokból származó árbevételt, amely 21 százalékkal 36,8 milliárd dollárra nőtt – összhangban a Wall Street becsléseivel.

A Microsoft termékcsaládjába az OpenAI partnerétől származó MI-technológiát építettek be, beleértve a Copilots nevű digitális asszisztenseket, amelyek képesek elemezni és feldolgozni dokumentumokat, továbbá számítógépes kódot, e-maileket és egyéb tartalmakat tudnak generálni. A vállalat emellett OpenAI-termékeket integáló Azure felhő-előfizetéseket is kínál. 

Az újdonság varázsával buktatók is járnak

Vállalati ügyfeleik közül sokan még csak most kezdik használni az új MI-asszisztenseket, az idegenkedésben benne van, hogy azok még mindig nehezen értik meg egyes kérések kontextusát, és nehezen kezelik a több alkalmazást érintő parancsokat. 

A Copilot szolgáltatás, amely megduplázza a havi előfizetés költségét, és a vállalatok számára felhasználónként körülbelül 60 dollárra emelkedik, várhatóan végül erőteljes, stabil bevételt fog generálni – remélik a Microsoftnál. 

Az Xbox játékkínálata az Activision Blizzard bekebelezésével jelentősen bővült – ahogy a bevételei is / Fotó: AFP

A vállalat a Xboxszal fémjelzett videójátékos divíziójára nem lehetett panasz, igaz, annak 61 százalékos bevételnövekedésében a játékkészítő Activision Blizzard nagy nehezen engedélyezett 63 milliárd dolláros felvásárlása nem kis szerepet játszott. 

Mindent összevetve a Microsoft gyorsjelentése 9 százalékos árfolyamesést váltott ki a zárás utáni elektromos kereskedésben. Lehiggadva, a vezérigazgatói tájékoztató után, 3 százalék alá mérséklődött a veszteség. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.