Viharos két év után visszaköltözött az erő a Philipsbe: az immár főként az egészségiparban tevékenykedő holland óriásvállalat részvényárfolyama 10 százalékot ugrott hétfő délelőtt az amszterdami tőzsdén, miután kiderült, hogy vásárlói a korábbi botrányok lezárása után megbocsátottak, és új megrendelésekkel halmozták el az eindhoveni központú céget.
A megrendelésállomány 9 százalékkal nőtt az idei második negyedévben – derül ki a társaság frissen publikált gyorsjelentéséből. Az árfolyam egyébként az idén 28 százalékot szedett magára, ám a 2021 júniusában elrendelt tömeges lélegeztetőgép-visszahívás óta még mindig nagyjából 40 százalékos mínuszban van.
Az árfolyamugrás nemcsak az elsősorban Észak-Amerikából befutó pluszmegrendeléseknek, hanem a cég javuló és egyben az elemzői becsléseket felülmúló teljesítményének is köszönhető.
Roy Jakobs vezérigazgató a gyorsjelentés publikálását követő elemzői tájékoztatón kiemelte, hogy a megrendelések bővülése a folyó negyedévben is folytatódik, s Amerikához e tekintetben reményei szerint Kína is felzárkózik majd, ahol most kisebb visszaesést tapasztaltak az igényekben. Ennek a hátterében az áll, hogy
a kínai hatóságok átfogó korrupcióellenes vizsgálatot rendeltek el az egészségügyben,
azzal a kimondott szándékkal, hogy a simlis külföldi cégeket kiszűrve egyre több megrendelés a kínai tulajdonú vállalatoknál landoljon, ezzel is segítve a hazai ipart. Az irányított vizsgálatoknak megfelelően a hatóságok országszerte szigorú termékkövetelményeket vezettek be számos eszközkategóriában, előnyben részesítve a hazai beszállítókat.
szemben a Bloomberg elemzői konszenzusában szereplő 426,3 millió euróval.
Az eredménynél egy egyszeri, 538 millió eurós tétel is szerepel, ami a Philips felelősségbiztosítása alapján folyt be a céghez az amerikai visszahívási botránnyal kapcsolatos perek rendezésével kapcsolatosan.
A kiigazított üzemi haszonkulcs 1 százalékponttal javulva 11,1 százalékos lett. A társaság megerősítette idei növekedési kilátásait, eszerint árbevétele 3–5 százalékos tempóban növekedhet, míg az üzemi marzsa a 11–11,5 százalékos sávban mozoghat.
A vállalat három évvel ezelőtt rendelte el néhány alvási apnoét kezelő lélegeztetőgép-típusának a visszahívását, miután a zajcsillapító szivacshab szétesése és letüdőzése súlyos egészségügyi veszélynek tette ki az alvászavarban szenvedő betegeket. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) a hibát 1-es besorolású, azaz a legsúlyosabb szintű problémának minősítette.
A visszahívás a Bloomberg számításai szerint mintegy ötmilliárd dollárjába került a Philipsnek, de ez és a fizetett kártérítés a készülékhiba következtében elhunyt, több mint ötszáz beteget nem támasztja fel, családjuknak legfeljebb megkönnyítheti a történtek feldolgozását.
Az ügy kártérítési szakasza idén megegyezéssel ért véget, de az amerikai igazságügyi minisztérium részéről elindított és garantáltan méretes bírsággal végződő vizsgálat eredményére még várni kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.