Péntek reggel még úgy tűnt, a Microsoft 365-gazdagépek csütörtök esti amerikai üzemzavarát megússza a világ néhány légijárat törlésével és távközlési anomáliákkal. Ám a hibák néhány órán belül elérték a londoni tőzsdét, majd az Európai Energiatőzsdén is jelentkeztek. Sőt, a nagy amerikai befektetési bankházak is technikai gondokkal küzdenek a The Wall Street Journal információi szerint. A tengerentúli nyitás előtti kereskedésben közel 2 százalékot esett a Microsoft, míg a Windows-gazdagépek leállásáért okolt CrowdStrike kiberbiztonsági vállalat részvénye közel 13 százalékot zuhant.
A botrány csendesen indult, amikor világszerte több ezer felhasználó jelentette csütörtök este a Microsoft 365 alkalmazásokkal kapcsolatos problémákat a szolgáltatáskimaradásokat nyomon követő Downdetector webhelyen.
Olyan problémát vizsgálunk, amely befolyásolja a felhasználók hozzáférését a különböző Microsoft 365 alkalmazásokhoz és szolgáltatásokhoz
– közölte a Microsoft pénteken kora reggel. Az Azure, a Microsoft felhőalapú számítástechnikai platformjának állapotoldalán a vállalat azt írta, hogy a probléma csütörtökön este 10 óra előtt kezdődött, s az Egyesült Államok középső részén lévő rendszereket érinti. Később egy frissítésben a Microsoft azt közölte, hogy megtalálta a probléma okát, s azon dolgozik, hogy helyreállítsa a felhasználók hozzáférését.
A kiberbiztonsági óriáscég, a CrowdStrike péntek hajnalban szenvedett jelentős áramkimaradást az NBC tudósítása szerint. Nem véletlen volt a médiaérdeklődés, mert a CrowdStrike leállása érintette a CNBC anyavállalatát, az NBC Universalt.
A leállás a legújabb frissítéssel kapcsolatos probléma miatt következett be
– közölte a vállalat, hozzátéve: tisztában van a Windows-gazdagépek összeomlásáról szóló jelentésekkel.
Az austini (Texas) székhelyű kiberbiztonsági cég olyan szoftvereket szállít, amelyeket a kibertámadások és a biztonsági rések elleni védelemre használnak a vállalatok. CrowdStrike-nak 29 ezer ügyfele van. A vállalat 2019-ben lépett tőzsdére, azóta a részvényeinek árfolyama megtízszereződött. A cég a legutóbbi negyedéves gyorsjelentésében 42,8 millió dolláros nyereségről számolt be, ami meredek emelkedés az egy évvel korábbi félmillió dollárhoz képest. A globális leállást a CrowdStrike hibás frissítése okozta, a Microsoft Windows operációs rendszerét futtató számítógépek és táblagépek összeomlottak az Egyesült Államokban, Kínában, Ausztráliában és Európában. Sok gép nem tudott újraindulni, ehelyett egy hibaképernyőt mutatott, amit kék halálnak neveznek.
Bár a pénteki nyitás előtt még pozitívban álltak az európai határidős indexek, délelőtt már lekonyultak a kurzusok. A német DAX és a londoni FTSE index is bő félszázalékos mínuszba csúszott péntek délelőtt. Jócskán lerontotta a hangulatot, hogy
a londoni tőzsdét is üzemeltető LSE Group arról számolt be, hogy a hírszolgáltatását nem tudta reggel beindítani.
Az Európai Energiatőzsde is érintett az üzemzavarban. Azok a kereskedők, akik a kanadai Trayporton keresztül üzletelnek, technikai problémákat tapasztalhatnak.
Az amerikai tőzsdenyitásra is árnyékot vetett, hogy a JPMorgan alkalmazottainak nehézségei voltak pénteken a számítógépes bejelentkezéssel a The Wall Street Journal értesülései szerint.
Az amerikai határidős indexek bizonytalan iránykereséssel várták a tőzsdeharangot.
A Vanguard eszközkezelő egységei az Egyesült Királyságban tapasztaltak weboldalbetöltési problémákat. Azt nem tudni, hogy az amerikai részlegnél mi a helyzet.
Az európai légitársaságokra is rájárt a rúd a pénteki kereskedésben. A Ryanair közel 4 százalékot, a Wizz Air csaknem 2 százalékot esett. Közel másfél százalékot csúszott az Air France-KLM és az International Airlines.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.