BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Magyar Telekomnál kijött a dupla és még hab is jár hozzá

A vártnál nagyobb bevételről és jóval nagyobb nyereségről számolt be a távközlési csoport a szerdai tőzsdezárást követően. A Magyar Telekom a kiváló gyorsjelentés nyomán éves profitcélját is megemelte.

Nettóprofit-soron alaposan rávert a piaci várakozásokra a Magyar Telekom, míg ugyanis a céget követő elemzők konszenzusa 39 milliárd forint adózott profitot várt a távközlési vállalattól a második negyedévben, a menedzsment nem kevesebb, mint  44,6 milliárd forintról számolt be szerdán tőzsdezárás után, ami bizony az előző év azonos időszakában elért 23,7 milliárd forinthoz képest közel 89 százalékos növekedést jelent. 

Magyar Telekom
A Magyar Telekom megemelte profitcélját / Fotó: Róka László

A vártnál jobban bővültek a Magyar Telekom bevételei

A csoport teljes bevétele eközben 15,6 százalékkal 240,6 milliárd forintra nőtt 2024 második negyedévében. Ezt a javulást a mobil adatátviteli és vezetékes szélessávú szolgáltatások iránti továbbra is erős kereslet, valamint a magyarországi inflációkövető díjkorrekció pozitív hatása okozta, amely az összes szolgáltatás esetén magasabb előfizetési díjbevételeket eredményezett. Nőttek azonban mobilkészülék-eladások és az RI/IT (rendszerintegrációs és informatikai) bevételek is.

A bevételeken belül:

  • a mobil bevételek 15,9 százalékkal, 140,6 milliárd forintra,
  • a vezetékes bevételek 14,6 százalékkal, 76,9 milliárd forintra,
  • a  (RI/IT) bevételek 17,4 százalékkal, 23,1 milliárd forintra bővültek.

A költségek kevésbé híztak

A közvetlen költségek viszont kisebb mértékben, 7,6 százalékkal, 89,1 milliárd forintra híztak, elsősorban az árbevétel növekedésével párhuzamosan megemelkedett készülékértékesítési költségek miatt. Ennek eredőjeként a bruttó fedezet éves szinten 20,9 százalékkal, 151,5 milliárd forintra javult.

A közvetett költségek 10,2 százalékkal, 54,3 milliárd forintra nőttek, elsősorban a Magyarországon és Észak-Macedóniában is növekvő személyi jellegű ráfordítások miatt.

Az EBITDA 28 százalékkal, 97,2 milliárd forintra nőtt 2024 második negyedévében a bruttó fedezet javulásának köszönhetően. Az EBITDA AL éves szinten 30,9 százalékkal 89,8 milliárd forintra emelkedett.

A nettó eredménye 88,6 százalékkal 44,6 milliárd forintra nőtt, ami elsősorban az EBITDA növekedésének tudható be.

A szabad cash flow spektrum díjak nélkül 36,7 milliárd forintot tett ki 2024 első felében, ami 29,4 milliárd forintos javulást jelent éves összevetésben, és a jövedelmezőség növekedésének tulajdonítható, amit részben mérsékelt a bővülő bevételi bázisból, illetve a szállítói kifizetések változó dinamikájából eredő magasabb működőtőke-igény.

Megemelték a profit célt

Előretekintve, az eddigi erős teljesítménynek, valamint a kedvező kereskedelmi kilátásoknak köszönhetően a 2024. teljes évre 10 százalék körüli bevétel és 25 százalék körüli EBITDA AL növekedést kívánunk elérni. Következésképp a módosított eredmény tekintetében is megemeljük célkitűzésünket nagyságrendileg 150 milliárd forintra, míg szabad cashflow tekintetében 140 milliárd forintra

– emelte ki a gyorsjelentés kapcsán egyebek mellett Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója.

Ez pedig valóban kedvező hír a részvényesek számára, hiszen a módosított eredmény a részvényesi javadalmazás alapja, azaz ennek 60-80 százalékát fizeti ki a cég osztalékként, valamint a saját részvényei visszavásárlása formájában. A cég elfogadott osztalékpolitikája a 2024-es üzleti évvel – beleértve az idei eredmény felhasználását is – bezárólag hatályos. Korábban a cég vezetése úgy nyilatkozott, hogy a javadalmazás arányát az osztalékpolitika hatálya alatt fokozatosan növelik, tehát a jövő évi kifizetések a módosított nettó eredmény 80 százaléka körül alakulhatnak.    

A publikus célkitűzések egészen pontosan a következőképpen módosultak:

  • az éves bevétel 5-10 százalék helyett 10 százalékkal,
  • az 20–25 százalék helyett 25 százalékkal,
  • a módosított nettó eredmény 140 milliárd forint helyett 150 milliárddal,
  • a szabad cash-flow 130 milliárd forint helyett 140 milliárddal nőhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.