A nyár elején is gondoltak a jövőre a háztartások, melyek tovább gyarapították hazai eszközökben tartott értékpapírvagyonukat a jegybank (MNB) friss adatai szerint.
A lakosság rezidens kibocsátású értékpapírvagyona 1,3 százalékkal 25 704 milliárd forintra emelkedett júniusban. A háztartások vagyonépítése 2022 októbere, vagyis immár 21 hónapja töretlen.
A 338 milliárd forintos havi bővülés ezúttal nagyobb részt a piaci hozamoknak köszönhető, melyek 220 milliárd forinttal gazdagították a megtakarítani képes háztartásokat. A nyár elején utóbbi volumene jelentősen mérséklődött, az előző hónapokra jellemző, 2-300 milliárd forintos tétel helyett ezúttal ugyanis csak 118 milliárd forintért vásárolt állampapírt, kötvényeket, befektetési jegyeket és a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett részvényeket a lakosság.
A tranzakciókon belül hangsúlyváltás történt a nyár első hónapjában.
Állampapírból a megszokott mennyiségnek csak a töredékét, mindössze 44 milliárd forintnyit táraztak be, míg a megtakarítási termékek piacán legnagyobb riválisnak számító befektetési alapokból ennél bő 100 milliárd forinttal többet.
Az állampapírokon belül a hosszú – éven túli – lejáratú termékek továbbra is kifejezetten keresettek, ezekből 127 milliárd forinttal növelték kitettségüket a kisbefektetők. Az egy évnél rövidebb futamidejű papírokból (diszkontkincstárjegyek) ellenben 90 milliárd forintos tételben szállt ki a lakosság, vélhetően nem függetlenül az utóbbiaknál látható hozamcsökkenéstől.
Az eurós és más devizában kibocsátott magyar állampapírt továbbra sem igazán tudja felkelteni a háztartások érdeklődését, ilyen termékekből csupán hétmilliárd forintra mutatkozott kereslet júniusban.
Az átértékelődésen 16 milliárd forintot nyertek a lakossági állampapír-tulajdonosok, mindent egybevetve fél százalékkal emelkedett a háztartások kezében lévő állomány, a 13 159 milliárdos tétel ezzel együtt is új csúcsot jelent az államadósság lakossági finanszírozásában.
Egyéb kötvényekből 34 milliárd forintot váltottak vissza a kisbefektetők, 4 százalékkal leépítve egyébként is csekély kitettségüket a banki és vállalati hitelpapírokból.
A fentebb már említett befektetési alapok ellenben remek hónapot tudhatnak maguk mögött. A méretes, 145 milliárd forintnyi lakossági tőkeinjekciót a portfóliómenedzserek jókora, 105 milliárdos hozammal egészítették ki, melyek eredményeként 2,5 százalékkal gyarapodott a befektetési jegyek összértéke. Az alapkezelőknél fialtatott vagyon ezzel első alkalommal átlépte a 10 ezermilliárd forintos szintet.
Jól jártak a tőzsdézők is, akik a nyár elején ugyan nagyobb volumenben zárták le pozícióikat, a pesti börzén tapasztalt rali révén bőkezű hozamokat tehettek zsebre. A háztartások 37 milliárd forintot adtak el magyar részvényeikből, miközben meglévő papírjaikon ennek bő dupláját, 92 milliárd forintot kaszálhattak árfolyamnyereségként. A blue chip részvények közül
de egy BUX indexet követő ETF-fel (tőzsdén kereskedett alappal) is 6,2 százalékot kereshettek egy hónap alatt a kockázatvállalóbb befektetők.
A lakosság hazai részvényvagyona ezzel 3 százalékkal minden korábbinál magasabbra, 1833 milliárd forintra ugrott június végére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.