Ezer százalékkal nőtt a főként bitcoinba fektető MicroStrategy árfolyama az elmúlt négy évben, azóta, hogy a Michael Saylor vezette szoftvergyártó vállalat először bevásárolt a legnagyobb kriptodevizából. A MicroStrategy volt az első tőzsdén forgó cég Amerikában, mely kriptodevizákba kezdte fektetni megtakarításait, így a vállalat részvényeinek teljesítményét hatalmas figyelem övezi a befektetés óta.
A MicroStrategy 2020 augusztusában vásárolt először bitcoint, négy évvel később, napjainkban pedig már 226 500 tokent birtokol a cég, melynek értéke a jelenlegi árfolyamok mellett 13,8 milliárd dollárra rúg. A vállalat átlagosan 37 ezer dolláron szerezte be tokenjeit, így elmondható, hogy négy év alatt csupán
bitcoinbefektetésén 5,4 milliárd dolláros nem realizált profitot csinált Saylor cége.
A nyereség egyelőre azért létezik csak papíron, mert a MicroStrategy a hatalmas pluszok ellenére sem ad el bitcoinjaiból, sőt, folyamatosan bővíti is a készletét, legutóbb augusztus első napján vett további tokeneket.
Kifejezetten érdekes, hogy a MicroSrategy részvényei, melyek elsősorban kriptopiaci kitettségei miatt vonzzák a befektetőket, az elmúlt bő négy évben még a bitcoin árfolyamemelkedését is felülmúlták: Saylor cégének papírjai ugyanis ezer százalékkal értékelődtek fel 2020 augusztusa óta, míg a bitcoin csupán 400 százalék körüli pluszt tud felmutatni ugyanezen időtáv során – de köröket vertek a történelem talán legnagyobb befektetőjének, Warren Buffett Berkshire Hathawayének teljesítményére is.
Omaha orákuluma az elmúlt években többször is leszögezte, hogy mennyire nem ért egyet a kriptodevizáknak még csak a létezésével sem, 2018-ban „patkányméreg a négyzeten” jelzővel illette, egykori befektetőtársa, a tavaly elhunyt Charlie Munger pedig egyenesen undorító eszköznek nevezte a tokeneket, azt jósolva, hogy inkább előbb, mintsem utóbb nullára szakad majd az értékük.
Az, hogy a MicroStrategy részvényei nagyobb felfutást éltek meg, mint az értékének alapját adó bitcoin, azt jelenti, hogy a papírok már igazolhatatlan felár mellett forognak a piacon, így inkább azok esésére éri meg fogadni, mintsem további felfutására – fejtette ki véleményét Sahm Adrangi, a Kerrisdale Capital befektetési igazgatója a Cointelegraphnak. A szakértő hozzátette, a cég szoftver-üzletágának reális értéke
legfeljebb 1,5 milliárd dollár a bitcoin tartalék nélkül,
azzal együtt pedig nagyjából 15 milliárd dollárt ér a cég – messze kevesebbet, mint az a 26,3 milliárdos árcédula, amit a piacok az irreális bitcoinprémium miatt rá aggatnak.
Véleményünk szerint a cégnek legfeljebb olyan értékeltség mellett kéne forognia, mint bitcoinjainak értéke. Ezért szerintünk a MicroStrategyt shortolni érdemes, a bitcoinba viszont felfelé érdemes beszállni
– emelte ki a szakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.