Sokat lehet olvasni az elmúlt napokban tapasztalt részvénypiaci korrekcióról, és annak kiváltó okairól, úgymint a japán jenben kiépült hatalmas méretű ügyletek zárásáról, vagy a recessziós félelmek felerősödéséről. Azonban, ha kicsit távolabbról nézzük az árfolyamgrafikonokat, akkor csak egy átlagos korrekcióról beszélhetünk. Az amerikai S&P500 tavaly október óta 33 százalékot emelkedett, így érett már a mostani ellentétes irányú 10 százalékos árfolyammozgás.
A befektetőknek érdemes az abszolút teljesítmények mellett a relatív teljesítményeket is nyomon követniük, és ha valaki összeveti az S&P500 teljesítményét a Russel 2000-ével, ami a kis kapitalizációjú részvényeket foglalja magában, akkor egész extrém különbségeket fog látni, olyanokat, amilyeneket csak a Covid-pánik idején vagy a 2008-as válság kitörésekor tapasztaltunk. Júliusban volt olyan háromnapos periódus, amikor a Russel 2000 6,8 százalékot vert a legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező részvényekre. A korábbi rekord 7 százalék volt 2020 áprilisában és 7,7 százalék 2008 októberében. Nemcsak a kis részvények relatív teljesítményében volt ekkora eltérés, hanem magán az S&P500-on belül is. Ha az egyenlő súlyozású S&P500-at hasonlítjuk a hagyományos S&P500-zal, akkor azt láthatjuk, hogy a kettő közötti harmincnapos együttmozgás gyakorlatilag megszűnt idén nyárra, szaknyelven a korreláció megközelítette a nullát. Mivel ugyanazokról a részvényekről beszélünk csak eltérő súllyal, ezért az elmúlt húsz évben jellemzően a korreláció 1 és 0,8 között alakult.
Ezek a relatív teljesítmények jól tükrözik, hogy mennyire torz volt az amerikai részvénypiac szerkezete, és megerősíti azt a tényt, hogy a korábban említett rali gyakorlatilag csak a részvények egy szűk körére korlátozódott, azaz a mágikus hetes vitte a vállán a teljes indexet.
Azonban, ha a narratívában változás áll be, akkor nagyon gyorsan az egész indexet magával ránthatja a mélybe. Ahhoz, hogy a rali folytatódjon a jelenleg zajló jelentési szezon során pozitív megerősítésre van szükség a mesterséges intelligenciában tapasztalt trendeket illetően, vagy a részvények széles körének kell nagyon erős teljesítménnyel előrukkolnia. Véleményem szerint ez nehéz lesz, mert októberig a közelgő amerikai választás körüli bizonytalanság fogja uralni a híreket és a piacokat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.