Pandémiás részvényrali bontakozott ki a világ tőzsdéin, miután az Egészségügyi Világszervezet (WHO) globális egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította az afrikai majomhimlő-járvány kitörését. Főként az oltóanyagok gyártóinak részvényei emelkednek, amelyek profitálhatnak az mpoxvírustörzs elleni küzdelemből.
Az orvosi eszközöket szállító Precision System Science részvényárfolyama
40 százalékot pattant csütörtökön a tokiói tőzsdén.
A vírusteszteket gyártó Shanghai ZJ Bio-Tech is több mint 5 százalékot erősödött Kínában, a vakcinákat fejlesztő amerikai Bavarian Nordic pedig szerdán zárt 33 százalékos pluszban állt New Yorkban.
Az elmúlt időszakban az ázsiai koronavírus-fertőzések okoztak izgalmat a tőzsdéken. Bár a tünetek enyhék, a befektetők mégis zsákolták a kínai, a japán és a dél-koreai gyógyszergyártók részvényeit.
A himlővírus megjelenése Afrikában felidézheti a Covid–19-világjárvány emlékeit
– mondta Manish Bhargava, a szingapúri Straits Investment Holdings alapkezelője.
A pmox mutáns törzse – egy csúnya, fájdalmas kiütéseket és elváltozásokat okozó vírus – legalább hat afrikai országban terjedt el, s közel 15 ezer embert fertőzött meg, a halálos áldozatok száma pedig már meghaladta az 500-at. A fertőzések felfutásáért felelős mutáns törzs egy éve jelent meg a Kongói Demokratikus Köztársaságban.
A defenzív részvényekbe történő rotáció és a támogató kormányzati politika is növeli az alulteljesítő kínai egészségügyi részvények vonzerejét. Idén eddig 23 százalékot zuhant az MSCI China Health Care Index, amit az amerikai–kínai kereskedelmi háború gerjesztett. Ám most a fellendülés jelei mutatkoznak, amit a Fed kamatcsökkentésével kapcsolatos várakozások is megerősítenek.
Egyre optimistábbak vagyunk a gyógyszeripari részvényekkel kapcsolatban
– írta Sean Wu, a Morgan Stanley ágazati elemzője. Hozzátette: a majomhimlőjárvány megerősíti a befektetők várakozását, hogy a szektor gyorsan reagál a felfutó keresletre.
Az is fontos körülmény, hogy Peking támogatja a finanszírozási nehézségekkel küszködő kínai egészségügyi cégek kísérleti programjait, az új gyógyszerek klinikai vizsgálatait. Júliusban a központi kormányzat meghirdette a kínai biotechnológiai innováció ösztönzését, bár részleteket még nem tettek közzé. Ám a piac az egyelőre üres kormányzati ígéretekre is jól reagált.
Az amerikai és az európai gyógyszerpiacon a súlycsökkentő szerek értékesítése
írja vastag ceruzával a profitsorokat. Idén az amerikai Eli Lilly közel 60 százalékot, míg a versenytárs dán Novo Nordisk részvényei 30 százalékot raliztak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.