BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dől a pénz az OTP-hez, megerősítette éves várakozásait a menedzsment

Az első hat hónap folyamatai alapján a bank menedzsmentje idén a tavalyi 3,93 százalékos szintet meghaladó konszolidált nettó kamatmarzsot prognosztizál, miközben megerősíti a többi teljesítménymutatóra adott korábbi várakozását. A vártnál jóval nagyobb bevételt termelt az OTP a második negyedévben.

Az OTP a piaci várakozásokat felülteljesítve zárta a második negyedévet, a menedzsment megerősítette egész éves eredménycéljait – derül ki a hazai nagybank csoportszintű gyorsjelentéséből.

OTP
Tovább nőttek az OTP bevételei / Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

Megfogta a költségeket az OTP a második negyedévben

Bár nettó nyereség soron nagyjából csupán 2 százalékkal többet, azaz az elemzői konszenzus által várt 262 milliárd forint helyett 267,9 milliárd forintot szállított a pénzintézet, ám az összes bevételt tekintve jóval nagyobb mértékben, mintegy 30 milliárd forinttal vert rá a konszenzusra a 654 milliárd forintos tényadat, amely az előző év azonos időszakához mérten 18 százalékkal nőtt a becsült 12,7 százalék helyett. Még sohasem gazdálkodott ki ekkorra bevételt a csoport.

A különbség zömét a nettó díjak, jutalékok ágán termelte ki a bankcsoport, itt éves bázison szintén 18 százalékos volt a bővülés, ám a nettó kamat- és az egyéb bevételek is jobban alakultak az előrejelzéseknél. A nettó kamateredmény 30 százalékos éves szintű emelkedése – amit eléggé pontosan lőttek be az elemzők – a volumenek bővülésének köszönhető, ezzel szemben a nettó kamatmarzs az előző negyedéveshez viszonyítva 4 bázisponttal erodálódott.

Az összes bevétel növekedésének 18 százalékos üteme rendkívül lényeges, hiszen ily módon a banki bevételek lépést tudtak tartani a működési kiadások ugyancsak év per éves 18 százalékos megugrásával,

miközben az elemzők azzal számoltak, hogy a költségek felé billen el a mérleg. 

Rendkívül figyelemreméltó emellett, hogy az első negyedévhez mérten a működési kiadások csupán egyetlen százalékkal híztak.

A nyereséget szintén csökkentő mintegy 46 milliárd forintos kockázati költségek viszont messze meghaladták a nagyjából 29 milliárd forintos várakozást.

Éves bázison nagyot ugrott a társaságiadó-teher

Mindezzel együtt az OTP csoport 341 milliárd forintos adózás előtti eredménye 8 százalékkal szárnyalta túl az éves bázist, miközben szinte hajszálra hozta az első negyedéves eredményt. A csoport társaságiadó-fizetési kötelezettsége viszont a 2023. második negyedévi 24,3 milliárd forintról 201 százalékkal, 73,2 milliárd forintra nőtt, ám 28 százalékkal elmaradt az idei első negyedévi 101 milliárdtól. Ez a tétel magyarázza, hogy a konszolidált korrigált adózott nyereség miért csökkent 8 százalékkal éves szinten, míg az előző negyedévit 12 százalékkal múlja felül.

Az egyéb bevételek során érdemes kiemelni, hogy a bank egyszeri jellegű tételként 10 milliárd forint osztalékra tett szert a Mollal kötött sajátrészvénycsere-ügylet keretében. Még nagyobb, 23,7 milliárd forintos tétel volt a magyar OTP és a bolgár DSK Bank könyveiben lévő orosz kötvények céltartalék-fedezettségének emelése érdekében képzett értékvesztés, amely az egyéb kockázati költségek sort terhelte.

A konszolidált hitelportfólió minősége stabil, a hitelminőséget jellemző alapfolyamatok összességében kedvezően alakultak a csoportnál.

A menedzsment idei várakozásai

Az első hat hónap folyamatai alapján az OTP menedzsmentje idén a tavalyi 3,93 százalékos szintet meghaladó konszolidált nettó kamatmarzsot prognosztizál, miközben megerősíti a többi teljesítménymutatóra adott korábbi várakozását, azaz:

  • az árfolyamszűrt organikus hitelállomány növekedési üteme meghaladhatja a tavalyi 6 százalékos ütemet,
  • a konszolidált működési költség/bevételi mutató a 45 százalékos szint környékén alakulhat,
  • a kockázati profil a 2023. évihez hasonló lehet,
  • a tőkeáttétel várhatóan csökken, emiatt az éves ROE (sajáttőke-arányos nyereség) az előző évi 27,2 százaléknál alacsonyabb lehet.

Az OTP csoport IFRS szerinti, felügyeleti konszolidációs körre számolt konszolidált elsődleges alapvető tőkemutatója (Common Equity Tier1, CET1) június végére év végéhez képest 71 bázisponttal, 17,4 százalékra javult, ami megegyezik a Tier 1 rátával is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.