Erős negyedévet vár a piac az OTP-től a második negyedévben – derül ki az Equilortól, az Erstétől és a K&H Értékpapírtól beszerzett elemzői véleményekből, ám abban mindhárom elemzőműhely egyetért, hogy a legnagyobb hazai bank nettó profitja csökkenhetett az előző év azonos időszakához mérten.
Noha az OTP bevételei jelentősen bővülhettek a második negyedévben, de az eredményeket csökkentő működési költségek és a céltartalékképzés is emelkedhetett – írja az Erste elemzője a legnagyobb hazai pénzintézet péntek hajnalban megjelenő gyorsjelentése elé.
Az előrejelzés azt is kiemeli, hogy az OTP a tavalyi második negyedévben, azaz a bázisidőszakban jelentős, 84 milliárdos egyszeri pozitív tételt könyvelt el az üzbég Ipoteka Bank akvizíciója kapcsán, s mivel hasonló tranzakcióra a tárgyidőszakban nem került sor, az OTP profitja most visszaeshetett.
A régióban tapasztalható kamatkörnyezet ugyanakkor kedvező maradt az OTP számára, sőt a magyar kamatmarzsok javulhattak is a magas alapkamat mérséklődése következtében, ezért a nettó kamatjövedelem az első negyedéves 435 milliárd forintról 444 milliárd forintra bővülhetett, főleg a volumennövekedés hatására – véli az Erste. Ez azt jelentené, hogy a növekedés üteme éves bázison megközelítené a 31 százalékot.
A másik fő bevételi tétel – a nettó díjak és jutalékok – év per év és negyedév per negyedév alapon is javulhatott az Erste szerint, az előző év azonos időszakához mérten 11,9 százalékkal, 131,6 milliárd forintra gyarapodhatott. Az egyéb bevételek negyedév per negyedév összehasonlításban emelkedhettek, de a tavalyi évtől elmaradhattak, mivel tavaly jelentős pozitív átértékelési hatások jelentek meg a támogatott hiteleknél a hozamgörbe csökkenésének eredményeként.
Az Erste becslése szerint összességében tehát a bank 635,7 milliárd forintos teljes bevétele 14,7 százalékkal haladhatta meg a bázist. A K&H is nagyjából 15 százalékos, míg az Equilor ennél visszafogottabb, 13 százalékos bővülésre számít.
Az inflációs nyomás eredményeként azonban mindhárom elemzőcég szerint a működési költségek a bevételbővülést meghaladó ütemben hízhattak, a K&H úgy véli, 18 százalékos, az Erste pedig, hogy mintegy 20 százalékos lehet a növekedés ezen a soron.
Szintén csökkentheti a profitot, hogy megugrottak a bank kockázati költségei, melyeket az Equilor prognózisa a tavalyi több mint duplájára, 28,9 milliárd forintra tesz, miközben a K&H csupán 47 százalékos emelkedéssel kalkulál (18,5 milliárd forint). Az Ersténél viszont úgy látják, több mint triplájára, 38,2 milliárd forintra duzzadhatott a céltartalék.
Mindennek hatására az Erste szerint az OTP második negyedéves adózott nyeresége közel 30 százalékkal, módosított adózott nyeresége – a tavalyi eredmény és módosított eredmény számottevő eltérése nyomán – 7,8 százalékkal, 268,4 milliárd forintra zsugorodott. Ugyanezeken a sorokon a K&H 27, illetve 4 százalékos visszaesésre számít.
Az Equilor a bázisnál 10 százalékkal karcsúbb konszolidált adózott eredményt vár, miközben a nettó nyereségességi hányad 52,6 százalékról 41,9 százalékra romolhatott.
Az Equilor elemzése kitér a csoport romániai érdekeltségeinek értékesítésére is. Kiemelik, hogy a második negyedévben az ügyletnek valószínűleg nem volt eredményhatása. Bár a 347,5 millió eurós eladási ár a könyvekben szereplő nettó eszközérték alatt maradt, s így ezekre a részesedésekre 59,5 milliárd forintos adózás utáni veszteséget számolt el az OTP, de ennek az eredményhatása már a 2023. negyedik negyedévi jelentésében szerepelt.
A tranzakció pénzügyi zárása ugyanakkor csak július végén történt meg, majdnem egy hónappal a második negyedév zárása után, így a további hatás várhatóan a harmadik negyedéves beszámolóban jelenik meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.