„Az elmúlt évtizedek legjobban várt amerikai kamatcsökkentése új lendületet ad az arany árfolyamának, ezért felfelé módosítottuk előrejelzésünket, most már arra számítunk, hogy 2025-ben átlagosan 2700 dollár lesz az unciánkénti ár” – közölte az ING Bank a napokban.
A holland pénzintézet elemzői hozzátették, az arany az egyik legjobban teljesítő befektetés volt már az idei év első nyolc hónapjában is, több mint 20 százalékkal drágult. A ralit az amerikai jegybank (Federal Reserve; Fed) várt kamatcsökkentése, valamint a központi bankok és az ázsiai befektetők felhalmozása hajtotta. A geopolitikai kockázatok és a novemberi amerikai választások előtti bizonytalanság a menedékkereső tőketulajdonosokat is a sárga fém felé terelte.
A közelmúltban tartott Jackson Hole-i konferencián Jerome Powell, a Fed elnöke egyértelművé tette, hogy szeptember 18-án hosszú idő után sor kerül az első kamatcsökkentésre. Kijelentette, hogy
eljött az ideje a monetáris politika kiigazításának, az irány egyértelmű.
A beszéd után az arany jegyzése szinte azonnal meglódult, az alacsonyabb kamatok ugyanis pozitívan hatnak az arany értékére, mivel maga nem kamatozik, tehát ilyenkor csökken a dollár kamatelőnye. Mint ismert, a Fed tavaly július óta az 5,25–5,5 százalékos célsávban – azaz több mint két évtizede a legmagasabb szinten – tartja irányadó kamatlábát.
Most már csak az a kérdés, hogy milyen mértékű kamatvágásokra lehet számítani. Az ING szerint szűk többséggel ugyan, de 50 bázisponttal mérsékelheti az amerikai irányadó kamatokat a Federal Reserve kamatdöntő testülete.
A globális arany ETF-ekbe négy egymást követő hónapban folyamatos beáramlást mértek a piaci elemzők, ráadásul ez minden régióban így volt, sőt
augusztusban már a nyugati alapok álltak az élre.
Ez viszonylag új fejlemény egyébiránt, hiszen az arany ETF-állományok 2024 nagy részében csökkentek, miközben az azonnali aranyárak egyre új csúcsokat értek el. Az ETF-piac csak májusban kezdett reagálni, ekkor startolt el a kivéteket meghaladó pénzbeáramlás.
A központi bankok által bejelentett nettó vásárlások 37 tonnára emelkedtek júliusban – derül ki az Arany Világtanács adataiból. Ez 206 százalékos növekedés júniushoz mérten, és a legmagasabb havi érték a januári 45 tonnás beszerzés óta.
Júliusban amúgy
következett a sorban.
AZ ING Bank előre tekintve arra számít, hogy központi bankok aranykereslete – a 2022-es 1082 tonnás éves rekord és az ettől csak minimálisan elmaradó 2023-as 1037 tonnás vásárlások után – a jelenlegi gazdasági környezetben és a geopolitikai feszültségek közepette továbbra is erős marad.
Eközben az amerikai választási kampány, valamint az ukrajnai és a közel-keleti háború, illetve az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek rövid és középtávon továbbra is támogatni fogják az arany árát.
Mindennek eredőjeként az arany unciája átlagosan 2580 dollárra drágul a negyedik negyedévben, ami éves átlagban 2388 dollárt jelent. Az arany lendülete jövőre is kitart, amikor már átlagosan 2700 dollárig kúszik a jegyzés.
Abban a néhány napban amúgy, ami a holland bank előrejelzésének közzététele, azaz a hét eleje óta eltelt, töretlenül folytatódott az arany menetelése, pénteken megérkezett a 2600 dolláros unciánkénti álomhatár közelébe. Kora délután 2594,6 dollárt nyomott a latban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.