Egy bődületes Mol-rohamnak köszönhetően zöldben zárt a pesti tőzsde kedden, a BUX index 0,27 százalékot erősödött, 72 982 ponton zárva ezzel a napot. A BÉT forgalma alacsony, mindössze 6,1 milliárd forint volt.
A nap legnagyobb nyertese a blue chipek körében egyértelműen a 43 százalékos árfolyam-emelkedési prognózist begyűjtő Mol volt, az olajipari cég kurzusa 2,25 százalékos menetelést folytatott le a nap során, így 2730 forinton zártak a papírok, 680 millió forintos forgalmat megélve. Jó napja volt a Richternek is, a gyógyszeripari vállalat részvénye 0,47 százalékos pluszban, 10 740 forinton zárt, 516 milliós érdeklődés mellett.
Az OTP befektetőinek ugyanakkor már nem volt ennyire kellemes napja, a bankpapírok 0,87 százalékot csúszva 18 255 forinton zárták a napot, 1,4 milliárdos volumen mellett, ahogy nem repestek az örömtől a Magyar Telekom részvényesei sem, a papírok ugyanis 0,19 százalékot gyengülve 1024 forintig süllyedtek a nap végére, 174 milliós forgalom mellett.
A pesti tőzsde teljesítményének eredője ezzel egyértelműen felülteljesítette a nemzetközi piacot.
A teljes európai börzekörkép ugyanis pirosban járt a BÉT zárásának környékén, és nem is akárhogyan – a legkisebb mínuszt ugyanis a brit FTSE könyvelte el, de még ott is 0,82 százalékos értékvesztést mutatnak a számok, a legnagyobbat bukó Hollandia pedig 1,3 százalékos gödörbe került késő délutánra.
Amerika még ennél is nagyobb mínuszban jár: a Dow Jones 1,2, az S&P 500 1,4, a Nasdaq pedig 2,2 százalékos pirost mutat. Az elemzők szerint a gyengélkedés mögött a vártnál rosszabb gyári termelékenységi adatok állnak, nem elhanyagolható ugyanakkor az sem, hogy kifejezetten sok gazdasági adat érkezik a héten a tengerentúlon, így a befektetők egyelőre kerülik a kockázatot a Labor Day-szabadnapot követő első kereskedésben.
Kereskedj és fektess be a jövő technológiájával – Bárhol, bármikor!
A megjelenés támogatója az Equilor Befektetési Zrt.
A forint alól a reggeli, kifejezetten gyenge hazai GDP-adatok kirántották a szőnyeget, a hazai deviza lendületes gyengülést mutatott a teljes nap során. Az euróval szemben 0,33 százalékkal 394,03-i, míg a dollárral szemben 0,58 százalékkal 356,85-ig csúszott a forint a kereskedési időszak végére.
A hazai deviza mélyrepülése annak köszönhető, hogy a reggeli gyenge GDP-adatok tükrében a befektetők úgy vélik, az MNB-nek legközelebbi ülésén minden bizonnyal csökkentenie kell majd az irányadó kamatot a gazdaság élénkítése érdekében. Ez a forint kamattámaszának gyengülésével jár, ami csökkenti a hazai deviza vonzerejét a nemzetközi tőke számára, akik így elfordulnak tőle, csökkentve a keresletet, ez pedig a forint értékének süllyedéséhez vezet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.