Nagy horderejű kérdésben kell döntenie a 4iG szeptember 30-ra összehívott közgyűlése – emelte ki Fekete Péter, a 4iG vezérigazgatója hétfő reggel a cég második negyedéves gyorsjelentését és jövőbeli terveit bemutató sajtótájékoztatóján.
Az új igazgatósági tagok megválasztása és díjazásuk megállapítása után ugyanis az igazgatóság előterjesztésének megfelelően 2. napirendi pontként a társaság szétválásáról határozhatnak, mégpedig egy új jogintézmény, a leányvállalatra szétválással való leválás révén, amelyet a tőzsdei cégek közül elsőként éppen a 4iG alkalmazhat.
Az átalakulással a 4iG IT/SI, azaz információs technológiai és rendszer-integrációs üzletágát, azaz gyakorlatilag eredeti tevékenységét választja le egy zártkörűen működő, azaz tőzsdén kívül működő részvénytársaságba, amely az anyavállalat 100 százalékos leányvállalataként folytatja működését.
A 4iG a leválasztás dacára egyébként továbbra is stratégiai üzletágának tekinti az IT/SI üzletágat, ezért a cégstruktúra átalakításának nem célja egy későbbi értékesítés vagy egy tőkeemelés előkészítése, csak humán erőforrás és informatikai szolgáltatásokat szerveznek az új 4iG Informatikai Zrt.-be.
A részvényeseket a lépéssel nem éri kár – hangsúlyozta a vezérigazgató, mivel a tevékenység, a bevételek és a vagyon az IT/SI üzletág kiválása után is a tőzsdei cég, így közvetve a részvényesek tulajdonában marad.
Ennek ellenére azoktól a részvényesektől, akik úgy döntenek, hogy a tranzakció számukra vízválasztó, és nem kívánják továbbra is a 4iG részvényeit birtokolni, az IT/SI üzletág leválását követően a leválással létrejövő társaság bejegyzésétől számított 60 napon belül a vállalat visszavásárolja részvényeit darabonként 520 forintért. A vételárat az egy részvényre jutó saját tőke értékében határozták meg, azaz a teljes saját tőkét elosztották a részvények számával.
Ez persze nem túlzottan nagyvonalú ajánlat, hiszen a pesti börzén jelenleg 767 forinton adják veszik a papírt, tehát gyaníthatóan a részvényesek inkább a parketten passzolják át pakettjüket.
A sajtótájékoztatón szó esett a 4iG további nagyívű terveiről is. Ezek közül talán a legjelentősebb az egyiptomi projekt. Bár erről jelenleg még csupán szándéknyilatkozatot írtak alá a Telecom Egypttel, melyben a felek egy vegyesvállalat megalapításáról állapodtak meg. A tervek szerint a közös cég, Fiber-ToThe-Home (FTTH) és Fiber-To-The-Site (FTTS) típusú optikai hozzáférési infrastruktúrák nagykereskedelmi alapon történő kiépítését és üzemeltetését fogja végezni Egyiptomban.
Az együttműködés célja a legmodernebb üvegszálas hálózat kiépítése, amely a jövőben mintegy hatmillió háztartásnak biztosíthat nagy sebességű internet elérést az észak-afrikai országban.
A vegyesvállalat ennek érdekében az elkövetkező tíz évben mintegy 600 millió dolláros beruházásokra készül.
A 4iG másik potenciális célországa Észak-Macedónia lehet, melynek közlekedésért és kommunikációért felelős miniszterével Jászai Gellért, a cégcsoport elnöke tárgyalásokat folytatott. A megbeszélést követően Jászai Gellért határozott szándékát fejezte ki a 4iG Csoport észak-macedón távközlési piacra lépése iránt a mobil és vezetékes szegmensben is.
Egy kérdésre válaszolva Fekete Péter elmondta, hogy még nem dőlt el, zöldmezős beruházással, vagy esetleg egy már a balkáni országban működő cég felvásárlásával lépnek be a piacra. Mint ismert, a Magyar Telekomnak is Észak-Macedóniában működik a külföldi leányvállalata.
Végül, de nem utolsósorban egy hazai projektet, az RTL Magyarországgal megkötött stratégiai partneri megállapodást is érdemes kiemelni, amelyben a felek megállapodtak, hogy januártól az kizárólag a 4iG értékesítheti, illetve terjesztheti az RTL+ streamingszolgáltatását a hazai távközlési szolgáltatók közül.
Ennek köszönhetően a Vodafone Magyarország és a DIGI ügyfelei akár televíziós csomagjuk részeként is elérhetik majd az RTL+ teljes kínálatát, köztük az UEFA Bajnokok Ligája mérkőzéseket.
A tervek mellett érdemes egy pillantást vetni a 4iG adósságállományára is, hiszen – amint az egyiptomi projekt esetében már jól látható – nem akármilyen beruházási összegek merülhetnek fel a megvalósítással.
Nos, a csoport nettó teljes adósságállománya az első negyedév végéhez mérten június 30-ig 4,1 milliárd forinttal 938,5 milliárd forintra nőtt, míg likvid eszközei gyarapodásának köszönhetően nettó adóssága mintegy 2,3 milliárd forinttal, 887,7 milliárd forintra csökkent.
A cég részvényei nem reagáltak érdemben a sajtótájékoztatón elhangzottakra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.