Újabb lendületet adhat a Fed szerda esti kamatdöntése az utóbbi időszakban kifejezetten jól szereplő amerikai kisrészvényeknek.
A kétezer kis- és közepes méretű tőzsdei céget tartalmazó Russell 2000 index 3 százalékot emelkedett az elmúlt egy hónap során, és ezzel jócskán felülmúlta az 1,4 százalékkal erősödő, a félezer legnagyobb tengerentúli tőzsdei cég papírjait követő S&P 500 indexet.
A piaci szereplők többnyire optimisták a további kilátásokat illetően, a kis és közepes méretű tőzsdei cégek a következő hónapok során is a szélesebb piacok előtt járhatnak majd, ezt a várakozást pedig leginkább a Fed szerda estére várt kamatcsökkentéséhez, valamint az amerikai puha gazdasági landoláshoz fűzött remények fűtik.
A kisebb tőzsdei kapitalizációjú vállalatok ugyanis jellemzően érzékenyebben reagálnak a hitelfelvételi költségek és a gazdasági környezet alakulására, mivel általában magasabb az adósságállományuk, mint nagyobb társaiké, és működésük finanszírozásához jobban támaszkodnak külső forrásokra.
A kispapírok várható felülteljesítése mögött az értékalapú és a növekedési részvények közötti (value vs. growth) befektetői fókuszváltás állhat, előbbi tematika ugyanis előtérbe került azt követően, hogy a Magnificent Seven néven emlegetett technológiai óriások ralija falba ütközött a nyár közepén
– mondta a MarketWatchnak Jay Hatfield, az Infrastructure Capital Advisors vezérigazgatója és az InfraCap Small Cap Income ETF portfóliómenedzsere.
A szakértő hozzátette, hogy egyes kis kapitalizációjú cégeket tartalmazó indexek közül többen is felülreprezentáltak a kamatszintekre érzékeny és a hagyományosan osztalékfizető szektorok képviselői, például a pénzügyi és az ingatlanos cégek.
A kispapírok mellett szól még az alacsonyabb értékeltségük és a nagyobb eredménynövekedési kilátásuk is. Az S&P 600 Small Cap index 16,7-szeres P/E mutatón forog, míg az S&P 500 vonatkozó mutatója 23,4 jelenleg. A FactSet elemzői konszenzusa alapján a kis méretű amerikai vállalatok nyeresége átlagosan 20 százalékkal bővülhet jövőre, míg a nagyvállalatoknál 15 százalékos növekedésről szólnak az aktuális várakozások.
„Tekintettel az értékelési diszkontra, a (potenciális) nyereségnövekedésre és a kis kapitalizációjú részvények ciklikus jellegére, a Fed kamatvágása nagyon jó katalizátor lehet, hogy feltámadjon a befektetők érdeklődése a kisrészvények iránt” – hangsúlyozta Matt Palazzolo, a Bernstein Private Wealth Management vezető befektetési elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.