Korábban soha nem látott mértékben szakadt be a tegnapi részvénypiaci mészárlás nyomán Jensen Huang, az Nvidia alapítójának vagyona: a világ 18. leggazdagabb embere 10 milliárd dollárt veszített vagyonából, amely így 94,9 milliárd dollárra mérséklődött – Huangnak azonban még így is kirobbanóan jó éve van, ugyanis a vagyonvesztést követően is 51 milliárdos pluszban jár idén.
Kedden két ostor is csattant az Nvidián: egyrészt a vártnál rosszabb amerikai gyári termelékenységi adatok publikálását követően begyulladt befektetők elsőként kiemelten kockázatosnak tekintett, főként csipipari befektetéseiktől szabadultak meg.
A vesszőfutás azonban a tőzsdezárást követően sem ért véget: az amerikai igazságügyi minisztérium ugyanis bejelentette, hogy különböző trösztellenes törvények vélt megszegéséről kívánnak információkat kapni az Nvidiától.
Erre a két fejleményre pedig a cég árfolyama közel 10 százalékos gödörbe került a nap végére.
A nyomozók azt gyanítják, az Nvidia azt követően, hogy csipjeinek kvázi helyettesíthetetlenségével a globális ellátási lánc egyik legfontosabb tagjává vált, visszaél monopolhelyzetével. Többek közt úgy, hogy mesterségesen megnehezíti ügyfelei számára a versenytársak termékeire való átváltást, illetve bünteti a nem kizárólag az ő termékeit használó partnereit.
Az Nvidia a megkeresésre egyébként nyilvánosan mindössze annyit válaszolt, hogy a csipjeit kiugróan jó teljesítményük és minőségük miatt választják a megrendelők, nem pedig a vélt visszaélések következtében.
Az ilyen hatalmas részvénypiaci esések után rendre felmerül a befektetőkben, hogy egy rövid ideig tartó hullámvölgy alján vagyunk-e, avagy csak egy hosszabb távú mélyrepülés előszelét tapasztalhattuk meg a tőzsdén. A kérdés természetesen a Bloombergnek nyilatkozó elemzőkben is felmerült, akik kiemelték:
a Wall Street félelemindexe, a VIX nagyon megemelkedett az elmúlt 24 órában,
jelenleg 43 százalékkal van feljebb, mint az előző napokban. Ez pedig azt sejteti, hogy bőven lehet még volatilitás a piacban, főleg, hogy a befektetők árgus szemekkel várják a pénteki munkaerőpiaci adatot, mely egy újabb esés vagy felpattanás katalizátora is lehet.
A piaci fejlemények pedig az elemzőket is megosztják:
Charu Chanana, a Saxo Bank elemzője például a lapnak úgy nyilatkozott:
A szeptemberi szakadás visszaidézi az augusztus eleji mészárlást, amit egy munkaerőpiaci adat váltott ki – egy pontosan olyan munkaerőpiaci adat, mint amit most pénteken is lélegzetvisszafojtva vár a befektetői közösség. Véleményem szerint most már itt az ideje az óvatosságnak.
A tőzsdei zuhanástól függetlenül ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az Nvidiára adott 12-havi elemzői konszenzusos célár továbbra is 149 dolláron áll, ez pedig közel 50 százalékos felértékelődési potenciált jelent a papírok számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.