Már nem az a kérdés – amit az amerikai jegybank döntéshozóinak, a Fed Nyílt Piaci Bizottsága tagjainak el kell dönteniük –, hogy lesz-e kamatvágás, hanem hogy mekkora legyen az. Elegendő lesz-e egy 25 bázispontos csökkentés, hogy a gazdaság továbbra is növekedjen, vagy jobban meg kell nyomniuk a ceruzáikat.
A pénteki havi munkaerőpiaci jelentés azt mutatta, hogy az Egyesült Államokban az elmúlt három hónapban mérséklődött a munkahely-teremtés üteme, és a 2020-as járvány kezdete óta a leglassabb tempót érte el. Ennek ellenére a befektetők szkeptikusak annak megítélésében, hogy a Fed jegybankárai szeptember 17–18-i ülésükön veszik-e maguknak a bátorságot egy markánsabb döntéshez. Heves vitára van ugyanis kilátás ebben a kérdésben például Jerome Powell Fed-elnök, aki nyitott egy nagyobb csökkentésre, és más bizottsági tagok között – idézi a Bloomberg Diane Swonkot, a KPMG vezető közgazdászát.
A tét nagy. Powell regnálása alatt a Fed az infláció elszabadulása után anno túl későn lépett, hogy megfékezze az 1980-as évek eleje óta legsúlyosabb áremelkedési hullámot, ami aláásta az amerikai háztartások vásárlóerejét. Ha ezúttal is túl lassúak lesznek, felhajtják a munkanélküliséget, és recesszióba taszíthatják a gazdaságot.
Powellnek most az örökségére kell gondolnia, és tényleg meg kell találnia a puha leszállás felé vezető utat
– mondta Swonk.
Eközben, mivel a gazdasági aktivitás legtöbb mutatója határozottan csökkenő tendenciát mutat, egyes közgazdászok már nagyobb kockázatot látnak az óvatos megközelítésben, mint az agresszív lépésekben.
A növekvő munkanélküliség gyorsan ördögi körré válhat, mivel a fogyasztók visszafogják a kiadásaikat, ami viszont még több vállalatot késztet arra, hogy elbocsássa a munkavállalóit. A munkanélküliségi ráta máris majdnem 1 teljes százalékponttal emelkedett a tavalyi mélyponthoz képest.
A helyzet komoly, hiszen az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal szeptember 4-én közzétett jelentése szerint az üres álláshelyek száma júliusban a 2021-es év eleje óta a legalacsonyabb szintre csökkent. Az üres álláshelyek és a munkanélküliek aránya – amely a világjárvány idején a kettő az egyhez arányt is elérte – mostanra nagyjából egy az egyhez arányra csökkent.
A tőzsdék pénteken meglehetősen volatilisan csapkodtak, mivel a munkaerőpiaci jelentés után kezdetben a befektetők az 50 bázispontos kamatcsökkentésre tettek. Pozícióikbóé aztán rögvest kiszálltak, amikor Christopher Waller, a Fed egyik döntéshozója arról beszélt, hogy a következő hónapokban megjelenő további adatok előtt nem valószínű az ilyen mértékű csökkentés.
A kormányzat a Fed szeptemberi és következő, november 6–7-i ülése között még két havi foglalkoztatási jelentést tesz közzé. A befektetők jelenleg a novemberi és a decemberi ülésen a fél-fél pontos csökkentésre adják a legnagyobb esélyt.
„A Fed fokozatos megközelítést alkalmaz” – mondta Stephen Juneau, a Bank of America közgazdásza.
Nem akarnak téves jelzést küldeni a piacoknak, mivel jelenleg nagyjából úgy tűnik, hogy az amerikai gazdaság még mindig jól teljesít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.