A nagy spekulánsok, köztük a fedezeti alapok növelték vételi pozíciójukat a nyersanyagok piacán, ami egyszázalékos emelkedést eredményezett a Bloomberg nyersanyagindexben. Az energiaszektorban a líbiai ellátási zavarok okoztak árfolyam-emelkedést, míg az Egyesült Államokban és Brazíliában az időjárási viszonyok támogatták a kulcsfontosságú élelmiszertermékek árát. Az arany stabil maradt a rekordmagasság közelében, az ezüst pedig hasznot húzott az ipari fémágazat fellendüléséből. A fedezeti alapok minden szektorban nettó vásárlók voltak, erős kereslet mutatkozott a kőolaj, az ezüst, a réz, a szójabab és a cukor iránt.
Az elmúlt hetekben a cukor határidős ára New Yorkban több mint 14 százalékkal emelkedett a potenciális kínálati problémák miatt. Tavaly novemberben a cukor ára 12 éves csúcsot ért el, mivel India és Thaiföld korlátozta az exportot a helyi készletek és az infláció visszafogásának érdekében. A brazil rekord cukortermés előrejelzések lényeges árcsökkenést okoztak. Azonban a közelmúltbeli tüzek a brazil cukornádmezőkön ismét 0,19 USD/font fölé emelték az árat. A tüzek, amelyeket az alacsony páratartalom és a hőhullámok súlyosbítottak, körülbelül 60 ezer hektárt érintettek. Ennek ellenére a szakértők szerint a nád még betakarítható, ha gyorsan cselekszenek a termelők. Technikai szempontból bár a cukor a csökkenő trendvolnal felett zárt az árak tartós emelkedéséhez a át kellene törnie a 0,2070 USD/font ellenállási szintet.
A másik nagy horderejű esemény a libiai olajexport leállása volt, ami rövid időre erőt adott az olajbikáknak. Azonban a kínai kereslettel kapcsolatos félelmek, amely a a világ legnagyobb nyersolaj-importőre, a finomítói termelés csökkenéséhez vezetett, ami aztán megint visszafogta a ralit.
A finomítói árrések, amelyek a kőolajkereslet fő mozgatórugói, továbbra is gyengék Európában és az Egyesült Államokban is, ami alacsonyabb árakhoz vezethet a közeljövőben. Ez ronthat a nem OPEC-en kívüli országok és nem utolsósorban az OPEC+ kínálat növekedésének kilátásain, mivel a csoport elkezdheti feloldani a kitermelési limiteket.
Az arany megtorpant a 2500 dolláros lélektani szintnél. A rekord közeli árszint nem okozott nagyobb profit realizációt és egyenlőre, a COT jelentés szerint, a nagy befektetők sem vágták vissza a nagy vételi pozícióikat. Az ezüst spekulánsok long pozíciói azonban 10 százalékkal nőttek, ami jelzi piac a nemesfémekbe vetett bizalmát. Technikai szempontból a 30 dolláros ellenállás ugyan visszafogja a további ralit, de ha a dollár ciklikus gyengülése tovább tart, az segítheti a nemesfémek ralijának folytatását. Eközben a réz piacán a short eladók szorult helyzetbe kerültek és lényeges short zárásokat láthattunk ami 35 százalékkal 19 ezer kontraktusra növelte a nettó vételi kitettséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.