A nyár végén sem hagyat lazsálni pénzét a lakosság, amely tovább gyarapította hazai értékpapírokban tartott vagyonát a jegybank (MNB) friss, hétfőn közzétett kimutatása szerint.
Augusztusban 195 milliárd forinttal, vagyis 0,8 százalékkal nőtt a háztartások magyar állampapírban, kötvényekben, hazai részvényekben és befektetési jegyekben lévő befektetéseinek összértéke, ami a hónap végére elérte a 26 309 milliárd forintot.
Az MNB adatai alapján ez újabb csúcsot is jelent, a lakossági vagyonépítés pedig immár csaknem két éve, 23 hónapja töretlen.
Az újabb, augusztusi rekord kedvezőtlen piaci körülmények között született meg, a leforduló hozamok ugyanis 48 milliárd forinttal apasztották a kisbefektetők portfólióit. A továbbra is élénk megtakarítási kedv így is növekvő pályán tartotta az értékpapírállományt, mivel a háztartások 243 milliárd forintot kötöttek le különböző eszközökbe.
Ennek az összegnek a nagyobb részét a biztonságosnak gondolt magyar állampapír-vásárlásra fordították, 145 milliárd forintnyit betárazva belőlük. Ezen belül is az egy évnél hosszabb lejáratú kötvények a legnépszerűbbek, amiből 268 milliárd forintra mutatkozott kereslet. A szerényebb kamatozású rövid futamidejű papírokból ellenben 120 milliárd forint értékben szálltak ki. A devizás államkötvény továbbra sem meghatározó, augusztusban három milliárd forintnyit váltott vissza belőlük a lakosság.
A hosszú kötvények iránti élénk érdeklődésnek köszönhetően a háztartások állampapír-állománya bő egy százalékkal haladta meg a július végit, és ezzel már valamivel több, mint 13 500 milliárd forinttal járultak hozzá a magyar államadósság finanszírozásához.
Az egyéb – vállalati és pénzintézeti – kötvényekbe 23 milliárd forintot fektettek, ami 2,7 százalékos növekedést eredményezett a lakossági portfólió kis szeletét adó kategóriánál.
Az állampapír első számú versenytársai, a befektetési jegyek 78 milliárd forint megtakarítást szívott fel augusztusban, a borús piaci hangulat azonban a profi befektetéskezelők dolgát is megnehezítette, a leforduló hozamok hétmilliárd forintos mínuszt eredményeztek.
A befektetési alapokban fialtatott lakossági vagyon így mindössze 0,7 százalékkal bővült.
A tőzsdézéshez nyár végén sem jött meg a kedve a lakosságnak, bár az előző hónapokhoz képest tizedannyit, mindössze hárommilliárd forintnyit adtak el a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett részvényeikből.
A BUX 1,6 százalékos havi esése így is megviselte a portfóliókat, 32 milliárd forintos árfolyamveszteséget okozva a kockázatvállalóbb kisbefektetőknek. A blue chipek közül
A negatív hozamok a minimális tőkekivonással kiegészülve 1,9 százalékkal erodálták a háztartások magyar részvényvagyonát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.