Az egyes beruházások csúszása miatt a tervezetthez képest egy évvel később, 2026 végére lesznek képes 100 százalékban nem orosz olaj feldolgozására a Mol finomítói – erről beszélt Sverla Viktor, a magyar olajtársaság stratégiáért és fenntarthatóságért felelős vezetője a Reutersnek.
A Mol dunai és a pozsonyi finomítói jelenleg nagyrészt a Barátság kőolajvezeték déli ágán érkező, orosz uráli típusú nyersolajat dolgoznak fel. A társasság az orosz–ukrán háború kitörése óta több projektet is elindított az orosz olajról való leválásra, ám ezek a vártnál lassabban haladnak.
A szlovákiai és a magyarországi finomítói jelenleg 30-40 százalékban képesek nem orosz alapanyagot finomítani.
Olyan beruházások vannak folyamatban, amelyekkel ezt az arányt 2026 végére 100 százalékra növelhetjük
– nyilatkozta Sverla a hírügynökségnek.
Hernádi Zsolt Mol-vezér 2023 áprilisában még azt mondta a Reutersnek, hogy a Mol 2025 végére vagy 2026 elejére képes lesz választani, hogy orosz vagy nem orosz nyersolajat használjon finomítóiban.
A csúszás oka Sverla szerint a finomítók fejlesztését célzó 24 projekt megvalósításának előre nem látható bonyolultsága, valamint a tárolási és keverési kapacitásokba történő további logisztikai beruházások szükségessége.
Elmondása szerint ezeket a beruházásokat a társaság két éven belül be tudja fejezni 500 millió dollárból, ami a korábban jelzett, 500-700 millió dolláros befektetési céltartomány alsó része.
Sverla beszélt arról is, hogy a Mol tárgyalásokat folytat az Adria-vezetéket működtető horvát Janaffal is egy hosszú távú olajszállítási szerződésről, ám a tervezett volumenről vagy a tranzitdíjakról sem osztott meg konkrét részleteket.
Nem igazán vagyunk elégedettek a jelenlegi tranzitdíjakkal, és bízunk abban, hogy a jövőben csökkenteni tudjuk ezeket, ám ennél is fontosabb számunkra, hogy hosszú távú szerződést kössünk
– hangsúlyozta a Mol vezető tisztségviselője.
Hozzátette, hogy a Barátság vezeték ezzel együtt „létfontosságú a számukra”, és változatos olajbeszerzésre törekednek, ami egyaránt támaszkodik orosz és nem orosz energiahordozókra.
Annak kapcsán, hogy december 5-én lejár az a mentesség, amelyet az Európai Unió adott Szlovákiának az orosz olajból előállított üzemanyag exportjára, Sverla azt mondta, hogy a Mol szükség esetén 50 százalékra növelheti a nem orosz nyersolaj arányát szlovákiai finomítójában.
A Mol részvényárfolyama 0,7 százalékot ereszkedett pénteken 11 óráig, az év eleje óta pedig hat százalékot ereszkedett az olajtársaság kurzusa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.