Az állami kitermelő Saudi Aramco 90 centtel, hordónként 2,20 dollárra emelte fő terméke, az Arab Light nyersolajfajta hivatalos felárát a regionális referenciaárhoz képest az ázsiai vevőknek – szúrta ki a Bloomberg. A kereskedők és finomítók körében végzett felmérés szerint a piac előzetesen hordónként 65 centes emeléssel számolt.
Ugyanakkor az Aramco csökkentette az összes olajfajta árát, amerikai és európai szállításra.
A nyersolaj jegyzése október eleje óta ugrott meg az iráni rakétacsapásokat követően, melyekkel a perzsa állam Izrael Libanonban elkövetett pusztító támadásait - amelyek majdnem kiirtották a Hezbollah teljes vezetését – próbálta megtorolni. Az irányadó Brent nyersolaj a héten egy esetleges izraeli visszavágásra számítva több mint 8 százalékkal emelkedett, és hordónként 78 dollár körül kereskedtek vele.
Idén eddig a piacok a regionális kockázatokat megúszták, mivel a konfliktus nem korlátozta a kínálatot, és a termelőket inkább a gyenge kereslet aggasztotta. A lassuló kínai felhasználás miatt több nyersolaj maradt ugyanis a piacon. Ezért az OPEC+ olajkartell – amelyet Szaúd-Arábia és Oroszország vezet – két hónapra, azaz december elejéig szünetelteti a korábban tervezett termelésnövelést.
A kartell önkéntes kibocsátáscsökkentést elhatározó tagjai tehát mégsem hajtják végre azt a korábbi tervet, hogy októberben és novemberben megkezdik a kínálatcsökkentés kivezetését. Emiatt például Szaúd-Arábia napi 6 millió hordóval fogja vissza az exportját, akárcsak az elmúlt négy hónapban.
Közben Irán Izrael elleni rakétatámadása és a Netanjahu-kormány esetleges megtorló akciója olyannyira felerősítette a geopolitikai kockázati prémiumot, hogy az olajpiacok észre sem vették a líbiai olajembargó feloldását, amely mintegy napi 700 ezer hordó nyersolajat juttat vissza a piacra. Líbia olajtermelése azután kezdődhet meg újra hogy az ország két rivális kormánya a Központi Bank
Irán azonban megfenyegette a zsidó államot, hogy egy esetleges izraeli támadást követően az energia- és gázinfrastruktúráját veszi célba. Arról nem is beszélve, hogy Izrael is Irán olajlétesítményeit jelölte meg potenciális célpontként.
Az Oilprice hírportál szerint Izraelt – energia- és gázipari létesítményei révén – jelentős veszély fenyegeti, mivel ez az infrastruktúra létfontosságú az ország gazdasága és energiabiztonsága szempontjából. Az ezeket a létesítményeket érő bármilyen csapás megszakíthatja az ellátási láncokat, ami globális piaci következményekkel is járhat, mivel az olaj- és gázpiacok továbbra is fokozottan érzékenyek a geopolitikai zavarokra.
Ráadásul a konfliktus más globális szereplők, például India számára is aggodalomra ad okot. Nem véletlen, hogy India párbeszédre és a diplomáciai megoldások keresésére szólított fel a további eszkaláció megakadályozása érdekében, de a helyzet gyors romlásával egyre nagyobb a kockázata egy szélesebb körű regionális háborúnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.