Megjelent a Bónusz Magyar Állampapír 2028/P sorozatának értékesítéséről szóló hirdetmény. A papírból 250 milliárd forint értékben hoznak forgalomba, az értékesítés kezdő és várható záró időpontja november 14. – közölte az Államadósság Kezelő Központ . A papír ára a forgalomba hozatal első napján a névérték, ezt követően a névérték és a felhalmozott kamat összege. Az állampapír a magyar háztartások körében a legnépszerűbb befektetési forma, fej-fej mellett a befektetési alapokkal.
A papír kamatát az ajánlattétel szerint úgy állapítják meg, hogy van egy kamatbázis, illetve egy 1,5 százalékos kamatprémium. A kamatbázist kamatperiódusonként határozzák meg, és úgy számítják, hogy a megelőzően tartott négy eredményes, 3 hónapos hátralévő futamidejű diszkontkincstárjegy-aukció átlaghozamának számtani átlagát veszik alapul, az aukción elfogadott mennyiségekkel súlyozva.
Az első kamatfizetéskor a kamatbázis 5,4 százalék, tehát 6,9 százalék évesített kamat időarányos részét fizetik meg (1,96 százalékot).
Aki követni akarja befektetése reálhozamának az alakulását, annak tehát az infláció mellett a kincstárjegy-aukciókat is érdemes figyelnie.
Szeptemberben az éves infláció 3 százalék volt. A szeptember végén közzétett inflációs jelentésében a Magyar Nemzeti Bank a jövő évre 2,7–3,6 százalékos átlagos inflációt jelzett előre.
Ami a kincstárjegyek hozamát illeti, friss fejlemény Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson. Tőle nagyobb inflációs nyomást várnak, ami féket tehet az amerikai kamatcsökkentésekre, az Európai Központi Banktól – melynek kamatszintje közvetlenebb befolyást gyakorol nálunk – azonban a nyűglődő európai gazdasággal a háttérben további kamatcsökkentéseket vár a piac.
Átgyűrűzik-e ez a magyar aukciós hozamokba? – ez bonyolultabb kérdés, ahogy az is a jövőbeli amerikai intézkedések függvénye, gyakorol-e hatást Trump elnöksége a magyar inflációra, illetve az MNB kamatpolitikájára. A kibocsátandó állampapír kamata mindenesetre bőven a jelenlegi és a most várt infláció felett van, hacsak a diszkontkincstárjegyek hozama nem csökken drasztikus mértékben – amire az előrejelzések szerint nincs kilátás.
Állampapírba és befektetési alapokba is öntik a pénzt, de csak az egyikkel kaszáltak a háztartások
Szeptemberben 361 milliárd forinttal gyarapodott a háztartások hazai értékpapírvagyona. Az állampapír- és a befektetési alapok népszerűségi csatája döntetlennel zárult, de az utóbbival százmilliárdos hozamot tehettek zsebre a kisbefektetők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.