Rájár a rúd mostanában az amerikai gyorsétterem-hálózatra, mely világszerte küszködik a magas inflációval, amit még tetéz a közel-keleti bojkott, s a tengerentúli hamburgermizéria. Árva jó hír, hogy a franchise-tulajdonosok végre szétszedhetik a fagyigépet, ha rakoncátlankodik a masina.
Évek óta bosszantják a McFlurry szerelmeseit a készülékek gyakori meghibásodásai.
A hiba forrása fagylaltgépekben lévő szoftver
– hangsúlyozta Meredith Rose, a Public Knowledge vezető politikai tanácsadója, aki egy fogyasztói érdekképviseleti csoportot vezet, amely technológiai kérdésekre összpontosít. Mint mondta, a franchise-tulajdonosok eddig a gépek elsődleges gyártója, a Taylor Commercial Foodservice a szerelőitől függtek és panaszkodtak a hosszú várakozási időre.
A Taylor szóvivője szerint, a garanciális időszakban, ami 5 évig is terjedhet, csak vállalati tanúsítvánnyal rendelkező szerelő nyúlhat a gépekhez.
Mivel a szoftverek mindenütt és mindenben jelen vannak, a traktoroktól a kávéfőzőkig,
normává vált a gépek, berendezések digitális zárolása.
Tavaly a Public Knowledge és az iFixit, egy elektronikai javítási útmutatókat közzétevő weboldal petíciót nyújtott be az amerikai Szerzői Jogi Hivatalhoz egy kivételért, amely lehetővé tenné a kereskedelmi és ipari berendezések tulajdonosai számára, hogy javításokat végezzenek, ahelyett, hogy a gyártó szerelőit várnák. Petíciójukat támogatta az Igazságügyi Minisztérium trösztellenes osztálya és a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság. A Biden-adminisztráció arra törekedett, hogy
kiterjessze a barkácsolási jogot
és a harmadik féltől rendelt javításokat.
Most a Szerzői Jogi Hivatal a petícióra válaszul
szűk körű mentességet adott a kereskedelmi élelmiszeripari berendezésekre.
Ami hétfőn lépett hatályba.
Korábban a Kytch nevű cég olyan eszközöket kínált, amelyek figyelmeztették az étteremtulajdonosokat a fagylaltgépek meghibásodására. Ám a McDonald’s felhívta a franchise-ügyfeleket, hogy a Kytch eszközei biztonsági kockázatot jelentenek. Ezért a Kytch beperelte a Taylort és a McDonald’sot is. A perek még nem zárultak le.
A Szerzői Jogi Hivatal döntése igazolja az üzleti modellünket
– mondta Jeremy O’Sullivan, a Kytch társalapítója. Hozzátéve:
a döntés megtöri a Taylor monopóliumát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.