Lesújtó eredményekről számolt be friss negyedéves gyorsjelentésében a Bayer: a német gyógyszer- és vegyipari nagyvállalat a szeptemberrel végződő három hónap során 4,18 milliárd eurós veszteséget termelt, ami éves alapon ugyan minimális javulást jelent, a befektetőknek mégis csalódást okozott – a számok megjelenését követően ezért lendületes részvényeladási dömping indult meg, a cég papírjai pedig 20 éves mélypontra, 21,6 euróig szakadtak.
A Bayer vezérigazgatója, Bill Anderson a gyorsjelentéshez fűzött kommentárjában kiemelte: a cég rossz eredményének elődleges okozója a vártnál gyengébb agráripari aktivitás, mely miatt a cég kevesebb növényvédő szert tudott eladni, mint várta, ez pedig élesen meglátszik az eredményen is. Anderson egyébként az elmúlt időszakban létszámleépítéseket foganatosított, felgyorsította a döntéshozatalt a cégnél, és még egyes beruházásokat is felfüggesztett, hogy javítani tudja a Bayer számait, de egyelőre mindhiába.
A vállalat 2018-ban vált a növényvédőszer-gyártás egyik legfontosabb szereplőjévé azzal, hogy 63 milliárd dollárért megvásárolta a Monsanto vegyipari vállalatot,
melynek termékeit a mai napig állítólagos rákkeltő hatásuk miatt bírósági ügyek övezik.
A lépést már hat éve sem fogadta kitörő öröm a befektetők irányából, a projekt pedig a friss számokat látva egyelőre tényleg nem tekinthető sikeresnek.
A Bayer részvényei a Monsanto-ügylet lezárulta óta értékük 80 százalékát vesztették el, így jelenleg 4,6-os előremutató P/E (árfolyam/nyereség) mutató mellett forognak, messze alulmúlva ezzel a szektorális versenytárs BASF 12-es, és a Corteva 18,8-as értékét.
A negyedéves eredmény közlésével párhuzamosan a Bayer vezetése közölte, hogy a cég eredménye jó eséllyel jövőre is kifejezetten gyenge lehet majd, az idei évre vonatkozó eredményvárakozás főbb sorait azonban megerősítették.
Markus Manns, a Bayer egyik intézményei nagybefektetője, az Union Investment portfóliómenedzsere a Reutersnek úgy fogalmazott:
A Bayer strukturális átalakítását nagy mértékben fel kell pörgetni, a vezetésnek ideje volna pontos számokat kommunikálnia egy potens fenntarthatósági stratégiáról, és jó lenne végre tudni, hogyan fog az adósság csökkenni, az eredmény pedig növekedni a cégnél.
A Bayer hazai riválisa, a Richter is kedden tette közzé gyorsjelentését, a két vállalat eredményei között pedig nem is lehetne nagyobb a különbség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.