BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem szégyenlősek: ezért a csipszektor cégei a legértékesebbek a világon

Az értéklánc különböző szeleteit domináló cégek mindegyikére igaz, hogy bevételének több mint a fele haszon. A csipgyártásban megkerülhetetlen vállalkozások tehát egyáltalán nem szégyenlősek, amikor az árazásról van szó.

A mesterséges intelligencia egyértelműen az elmúlt évek legfontosabb tőzsdei sztorija volt, ebben az „aranylázban” leginkább azok a vállalatok kerestek sok pénzt, melyek a „lapátokat adták el az aranyásóknak”, vagyis a csipgyártó vállalkozások. A fejlesztésekhez szükséges eszközökben piacvezető Nvidia szinte monopolhelyzetben van, ám ugyanez igaz a GPU-kba pakolt csipeket gyártó tajvani TSMC-re is, ahogy nem igazán rendelkezik versenytárssal a csipek gyártáshoz szükséges gépeket készítő holland ASML sem.

Silicon,Dies,Are,Being,Attached,To,Substrate,By,Pick,And, csipgyártás, tsmc, asml, nvidia
A csipgyártás óriási üzlet az iparágat domináló szereplők számára / Fotó: Shutterstock

Keményen kihasználják helyzetüket a csipgyártás egyes területeit domináló cégek

A félvezetők értékláncában kvázi monopolhelyzetet élvező három vállalat mindegyike a világ 50 legértékesebb tőzsdei cége között található, és mint látni fogjuk, mind a három bátran megkéri az árát termékeinek, hiszen más nem képes versenybe szállni velük. Ebben az írásban a félvezető értéklánc különböző pontjain domináns vállalatokat bruttó haszonkulcsuk alapján hasonlítjuk össze. Ez az érték azt jelenti, hogy az eladási árak hány százalékát teszi ki a nyereség.

A három cég közül piaci érték alapján az ASML a legkisebb, mely a csipgyártáshoz szükséges berendezéseket gyártja, és a legutóbbi, harmadik negyedévben 7,5 milliárd eurós bevételt ért el. A holland vállalat ugyanakkor a három fontos vállalkozás közül a legkisebb forgalmat bonyolítja, sőt az árazás területén is a legszerényebb, miután bruttó haszonkulcsa mindössze 50,8 százalék.

Az ASML egyik legfontosabb vevője, a TSMC jelenleg a csipgyártás éllovasa, különösen a legfejlettebb lapkák gyártásában nincs ellenfele, és a harmadik negyedév során 23,5 milliárd dolláros forgalmat ért el. Ezt jelenti, hogy az ASML-nél is jobban megkérte termékei árát, hiszen bruttó haszonkulcsa 57,8 százalék volt a jelzett időszakban. Ugyanakkor

ezt feltehetően mérsékli az is, hogy a legfejlettebb, 3 nanométeres csipek a cég forgalmának csupán 20 százalékát tették ki.

A világ legértékesebb vállalatának címére törő Nvidia esetében csak a második negyedévről állnak rendelkezésünkre adatok, mivel a harmadik negyedéves eredményeket csak november 20-án közli a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez szükséges csipek gyártója. Az mindenesetre ismert, hogy a társaság egyáltalán nem szégyenlős, ha ezeknek az árát el kell kérnie, miután a negyedév alatt elért, 30,04 milliárd dolláros bevétele döbbenetes, 75,7 százalékos bruttó haszonkulccsal párosul. Egyáltalán nem véletlen, hogy az Nvidia mára a világ második legértékesebb cége. A csiptervezőnek – az olyan ügyfelek mellett, mint a Microsoft, a Google-tulajdonos Alphabet, vagy a Meta – ráadásul nem is kell aggódnia amiatt, hogy vevői nem lesznek képesek kifizetni az elkért busás összegeket.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.