BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Donald Trump győzelme felforgatta a tőkepiacokat

Az aranytól a részvényeken át a nyersolajig minden átértékelődött. Aggodalmak és új lehetőségek övezik Donald Trump visszatérését a Fehér Házba.

Donald Trump győzelme az amerikai választásokon, amelynek során a republikánusok megszerezték a szenátus és a képviselőház irányítását is, néhány jelentős ármozgást eredményezett. Míg Trump várható vállalkozásbarát politikája a részvényeket rekordmagasságba repítette, addig a kötvénypiac kevésbé lelkesen reagált, amint a hozamok az államadósság várható megnövekedése miatt megemelkedtek.

Donald Trump
Semmi sem vonhatta ki magát Donald Trump hatása alól /  Fotó: AFP

Kockázatot jelentenek Donald Trump vámjai

Az amerikai dollár árfolyama eközben elérte egyéves csúcsát, majd visszafogta az emelkedést, és szinte változatlan maradt a hét végén. A kezdeti emelkedés az Egyesült Államok gazdaságába vetett bizalmat és az amerikai eszközök iránti keresletet tükrözte, valamint a központi bankok politikája közti lehetséges eltérést, mivel a Fed úgy dönthet, hogy lassítja a kamatcsökkentési ütemet. Eközben más nagyobb központi bankok várhatóan folytatják a kamatcsökkentést.

Az erősebb dollár kezdetben hozzájárult a nyersanyagszektor átfogó gyengüléséhez. A piac attól tart, hogy a kongresszus Trump vezette többsége 10 százalékos vámot vezet be minden országra, ezen belül egyes nemzetekre akár 60 százalékos is lehet az új vám. Ehhez jön, hogy potenciálisan visszavonja a 2020-ban Kínának megadott Állandó Normális Kereskedelmi Kapcsolatok (PNTR) státuszát, amely azóta az Egyesült Államok és Kína közötti gazdasági kapcsolatok sarokköve volt. Ez a lépés aggodalmat keltett a piacokon, mivel a kereskedelmi feszültségek és gazdasági zavarok új hullámát válthatja ki.

Az árucikkeken belül elsősorban a fémek piacán jelent nagy kockázatot, 

  • a réz, 
  • az ezüst 
  • és a vasérc 

árfolyama szenvedte a legnagyobb veszteségeket.

Esett az arany is a gyorsuló dollárerősödéssel párhuzamos technikai eladások közepette. Unciánkénti árfolyama 2710 dollár körüli támasz/ellenállás alá süllyedt, mielőtt az 50 napos mozgóátlag – jelenleg 2644 dollár – előtt új erőre talált volna. Ez a korrekció továbbra is gyengének számít az erős emelkedő trend mellett, és amíg a 2600 dolláros támaszt nem tudja letörni a sárga fém, addig a bikák erejét nem lehet kétségbe vonni.

Vonzó az olcsó amerikai gáz

Az energiaszektor emelkedett a héten, amint a választások utáni kezdeti esés megfordult. Ezt azonban ellensúlyozta Kína új gazdaságélénkítő intézkedéseinek elmaradása. Tekintettel az ellentétes erők jelenlegi összetételére, a Brent valószínűleg a 70–80 dollár közt, a WTI a 65–75 dolláros sávban maradhat.

Az Iránnal és Venezuelával szembeni esetleges újabb szankciók, illetve a Hamász és a Hezbollah, valamint Izrael közötti konfliktus miatti geopolitikai kockázatok – a Trump győzelmétől esetleg még jobban felbátorodó Netanjahu – emelhetik az olaj árfolyamát az elkövetkező hetekben.

A lefelé mutató tényezők közé tartozik a jegybanki kamatlábak miatti erős dollár, a 2025-re várható lassú keresleti kilátások és a növekvő amerikai készletek. Az OPEC+ termelésnövelési vitái és az amerikai kitermelés esetleges fellendülése szintén fékezhetik a bikákat. Az Egyesült Államok nyersolajtermelése azonban valószínűleg csak akkor növekszik majd, ha az amerikai olajkitermelők profitot látnak, és a jelenleg alacsony árak nagyon korlátozott ösztönzést jelentenek a termelés további bővítésére.

Ezt szem előtt tartva nagyobb lehetőséget látunk a földgázban, mivel az erős globális kereslet egyre vonzóbbá teszi az olcsó amerikai földgázt.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.