BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magukba roskadtak a tőzsdék az orosz-ukrán háború eszkalációját látva

A nyugat-európai parkettek napok óta nem találják a helyes irányt, Biden és Putyin játszmája már a befektetők idegeit is kikezdi. A szomszédunkban zajló háború eszkalációja rettegésre készteti a piacokat.

Beszakadtak a nyugat-európai tőzsdék az orosz–ukrán háború legújabb eszkalációs hullámát látva: a kontinens legnagyobb piacai egytől egyig pirosba borultak, látni 2 százalékos napi mínuszban tengődő parkettet is.

Virtual,Up,And,Down,Arrow,And,Stock,Market,Graph,With, eszkaláció, tőzsde, nyugat,
Megütötte a piacokat az ukrajnai háború eszkalációja / Fotó: Shutterstock

Beszakadtak a nyugat-európai tőzsdék

A nyugat-európai piacok az elmúlt három napot veszteségekkel zárták, a friss pánikhullám első kiváltója az volt, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte az ukránoknak, hogy a tőlük kapott fegyverekkel átlőjenek Oroszország területére

Aztán kedden délelőtt érkezett a friss hír, hogy az ukránok már végre is hajtották az első ilyen támadást, 

majd Putyin fokozta az orosz nukleáris fenyegetést a Nyugattal szemben – ez pedig már sok volt a nemzetközi tőkének, amely hanyatt-homlok menekülni kezdett a régiós börzékről.

Délután egy óra környékén a német DAX 1,1 százalékos, a brit FTSE 0,5 százalékos, a francia CAC 1,3 százalékos, az olasz FTSE MIB 2,2 százalékos, a spanyol IBEX 1,6 százalékos, az átfogó Euro Stoxx index pedig 1,37 százalékos napi mínuszban jár.

A pesti parkett sem úszta meg a kockázatminimalizálási hullámot, a BUX index 1,55 százalékos mínuszban jár, a blue chipek többsége pedig tetemes értékvesztést mutat a nap elejétől fogva. Az OTP 2,61 százalékos mínuszban, 21 230 forinton, a Richter 1,69 százalékos mínuszban, 10 490 forinton, a Magyar Telekom 0,5 százalékos gödörben, 1200 forinton jár, a Molt pedig a tegnapi záróáron, 2674 forinton adják jelenleg a BÉT-en.

A pánik pedig nemcsak Európában, de a tengerentúlon is megmutatkozik.

Az amerikai tőzsdeindexek határidős jegyzései kivétel nélkül pirosban járnak, egyedül a VIX félelemindexnek van jó napja, amely 6,3 százalékos napi pluszban jár. A VIX értéke akkor nő, ha a piacokon megugrik a volatilitás, a magasabb érték így magasabb fokú pánikot jelez a befektetők körében – a mutató azonban még a jelenlegi értéke mellett is kifejezetten alacsonyan jár, a választási hajrában például közel 50 százalékkal volt magasabban, mint most.

A szakértő szerint az eszkaláció nem ok a pánikra

Az egyre látványosabban elharapódzó pánikot látva a Bloombergnek Joachim Klement, a Panmure Liberum stratégiai vezetője úgy fogalmazott:

A most lángra kapó geopolitikai feszültség gyorsan tova fog illanni. Putyin nukleáris eszkalációs fenyegetését ugyan nem szabad figyelmen kívül hagyni, ám kifejezetten valószínűtlen, hogy az orosz vezető elmélyítené a konfliktust Donald Trump januári beiktatása előtt. A pánik ezért alaptalan.

Andrea Tueni, a Saxo Bank franciaországi kirendeltségének vezetője azonban óvatosabb hangot ütött meg: a szakértő szerint az eszkaláció láttán könnyen elképzelhető, hogy nagyobbra is nőhet a piacokon most látott eladási hullám, mielőtt nagyjából kisimulnak az idegek, a befeketőknek ezért érdemes résen lenniük a következő napokban.
A tőkepiaci körkép azt mutatja, hogy a befektetők egy jelentős része a hagyományosan vett menekülőeszközhöz, az aranyhoz fordult a pánik nyomán: a sárga nemesfém több mint 1 százalékot ugrott a keddi kereskedésben, jelenleg egy unciájáért 2635 dollárt kell fizetni a nemzetközi piacon. 

A devizapiacon is a papírforma látszik érvényesülni, 

  • a DXY dollárindex 0,16 százalékot erősödött a nap folyamán, 
  • az eurót viszont nem ütötték meg látványosan a befektetők, a kontinentális deviza 0,15 százalék körüli mínuszban jár csak a zöldhasúval szemben. 

A forint ismét a gyenge oldalára került, 

a dollárral szemben 0,45 százalékkal, 385,26-ig, míg az euró ellenében 0,21 százalékkal, 407,14-ig csúszott a nap során a devizánk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.