Szűk harmadik negyedévük volt a hazai brókercégeknek, amelyeknek a visszaeső bevételek mellett a tavalyi nyereség kevesebb mint felével kellett beérniük a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint.
A hazai befektetési vállalakozások eleve gyengébben indították 2024-et, és a második fél év elején, július és szeptember között sem igazán tudtak javítani.
Bevételük ötödével, 176,5 milliárd forintra zsugorodott, döntően a forgalmuk legnagyobb részét adó kereskedelmi tevékenység 22 százalékos visszaesése miatt. A bizományosi tevékenységből és az értékpapír forgalomba hozásából jóval több pénzük származott ugyan a brókereknek, mint egy éve, ez azonban így is csupán néhány milliárd forintnyi pluszt jelentett az időszakban.
Öröm az ürömben, hogy a főtevékenységhez kapcsolódó kiadások a bevételeknél valamivel nagyobb mértékben, 22 százalékkal mérséklődtek, összesen valamivel több, mint 164 milliárd forintos terhet róva a cégekre. A személyi kiadások – jellemzően a bérköltségek – viszont ennél kevésbé, 11 százalékkal maradtak el a tavalyitól. A statisztikát torzíthatja némileg, hogy az előző negyedévekkel ellentétben tíz helyett kilenc befektetési vállalkozás küldött jelentést a jegybanknak.
A brókerek ezúttal saját pénzüket sem tudták eredményesen forgatni, a pénzügyi műveletekből származó nyereség alig több mint negyede volt csupán az egy évvel korábbinak. Beszédes, hogy amíg az első negyedévben még kilenc, a második három hónapban pedig közel 13 milliárd forint keletkezett ezen a soron, addig a legutóbbi negyedévben mindössze 3,3 milliárd forintot könyvelhettek el.
Az üzleti eredmény a pénzügyi nyereséggel kiegészülve 14 százalékkal nőtt, az adózás előtti profit azonban feleződött. A brókercégek adóterhei ráadásul eközben bő másfélszeresükre emelkedtek, 1,54 milliárd forintot fizettek be az államkasszába.
Az adózás után így 5,5 milliárd forint maradt a befektetési vállalkozásoknál, ami tavalyi nyereségüknek kevesebb mint fele.
Az első kilenc hónap mérlege is hagy kívánnivalót maga után, a bevételek 19 százalékkal, az adózás előtti eredmény 18 százalékkal esett vissza a 2023-ashoz képest, az első három negyedév 33,6 milliárd forintos nettó nyeresége pedig 22 százalékos zsugorodás.
A magyar befektetők kegyeiért is versenyző amerikai diszkontbrókercég, a Thomas Peterffy alapította Interactive Brokers szekere eközben továbbra is jól fut: a leggazdagabb magyar befektetési vállalkozásának bevétele és nyeresége is ötödével ugrott meg a harmadik negyedévben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.