BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Európai a világ vezető technológiai szolgáltatási központja

Általánosságban gyengül a globális technológiai központok iránti befektetői bizalom egy friss felmérés szerint. Emellett London továbbra is a világ vezető technológiai szolgáltatási központja.

A kedden ismertetett legújabb globális befektetői felmérés szerint az intézményes piaci szereplők továbbra is Londont tartják a világ vezető technológiai szolgáltatási központjának.

Money,Pyramid,On,Wooden,Table,,Close,Up, piramisjáték, befektetés
 London továbbra is a világ vezető technológiai szolgáltatási központja.
 London továbbra is a világ vezető technológiai szolgáltatási központja / Fotó: Shutterstock

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi tanácsadó csoport, a Z/Yen Group tizedik alkalommal kiadott ranglistája, a Smart Centres Index (SCI),  77 globális kereskedelmi központot rangsorol annak alapján, hogy a vizsgált városok milyen mértékben tudnak új üzleti technológiákat létrehozni, fejleszteni és alkalmazni. Az SCI-index azonos súlyozással figyelembe vett mérési kritériumai közé tartozik az innovációs tevékenység támogatása, a „kreativitási intenzitás”, vagyis az, hogy a technológiai és innovatív ágazatok milyen mélyen integrálódtak a vizsgált kereskedelmi központ gazdaságában, valamint a technológiai szektor tevékenységének minősége az adott városban.

 A Smart Centres Index idei őszi listáján 

London a megszerezhető 1000 pontból 706-ot gyűjtött, és ezzel megőrizte az Z/Yen előző globális SCI-rangsorában elért első helyét. 

A második helyre New York került 701 ponttal, a harmadik helyre utasítva a 698 pontos Zürichet, amely az előző SCI-indexben még a második helyen volt. 

A Z/Yen kedden ismertetett új SCI-listájának első tíz helyén szerepel nem sorrendben:

  • London
  • Zürich 
  • New York
  • Cambridge
  • Genf 
  • Oxford 
  • San Francisco
  • Szingapúr
  • Tel-Aviv 
  • Los Angeles 

A legnagyobb kelet-ázsiai kereskedelmi és technológiai erőközpontok közül Szöul a 30., Peking a 36., Tokió a 38., Sanghaj a 39. helyre került. 

A közép-európai EU-fővárosok közül Tallinn az 56., Prága a 63., Budapest a 68., Moszkva a 71., Varsó a 74. helyen szerepel. 

A Z/Yen hangsúlyozza a kedden Londonban ismertetett új felmérésben, hogy az SCI-listára felkerült városok pontszámai átlagosan 1,07 százalékkal csökkentek az előző rangsor összeállítása óta. A ház szerint a konfliktusokból eredő, folytatódó geopolitikai fenyegetettség és a továbbra is lassú gazdasági növekedés lehet az oka annak, hogy gyengül a globális technológiai központok iránti befektetői bizalom. 

A Z/Yen ugyancsak félévi rendszerességgel összeállítja a globális pénzügyi szolgáltatási központok rangsorát is (Global Financial Centres Index, GFCI). A bonyolult, 143 kritérium és 37 830 befektetői értékelés alapján készült idei őszi GFCI-listán is New York áll az első helyen. London – amely a korábbi években hosszú ideig vezette a GFCI-rangsort – szoros versenyben a második helyezést kapta, és a felső tízes mezőnyben szerepel még Hongkong, Szingapúr, San Francisco, Chicago, Los Angeles, Sanghaj, Sencsen és Frankfurt.

Kiürül a londoni City: a Brexit után nem kapkodnak a bankárok után

A pénzügyi központban jóval kevesebb a meghirdetett állás, mint egy éve volt. A háttérben még mindig a Brexit sejlik fel, hiszen az EU-tagságnak is hála sok tengerentúli pénzügyi cég választotta európai központjának Londont.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.