Nagyban támogatták az amerikai olajtársaságok Donald Trump elnökválasztási kampányát, de a republikánus ígéretek megvalósítása könnyen zátonyra futhat az ellenállásukon. Bár az Egyesült Államokban soha korábban nem termeltek ennyi olajat, a jövő mégis olajhiányt ígér, mert a társaságok a beruházások helyett osztalékra költik a profitot. Hiába mondja a republikánus kampányszlogen, hogy "drill, baby, drill".
Hidegen hagyja a kínálati oldal a a republikánusok győzelmes kampányát támogató iparmágnásokat, ehelyett azt várják az elnöktól, hogy a termékeik keresleti oldalán nyújtson támogatást. Így például, könnyítse a csővezetékek és kikötői terminálok engedélyezését, hogy az amerikai olajtermékek nagyobb arányban juthassanak külpiacokra.
Biden elnök alatt a palaolaj-vállalatok rekordmennyiségű olajat és földgázt termeltek ki, mivel a nyersolaj ára a világjárvány mélypontjáról elemelkedett, majd Oroszország ukrajnai inváziója után megugrott. De az iparág szembesül a fosszilis tüzelőanyagoktól való hosszú távú elmozdulás korai szakaszával, valamint azzal az aggodalommal, hogy a benzinfogyasztás tetőzött az Egyesült Államokban.
Trump a fosszilis energiatermelés iránt elkötelezett Chris Wrightot jelölte az energiaügyi minisztériuma vezetésére. Ám kérdés, hogy ez a választás mire lesz elegendő, s mekkora mozgásteret élvez majd a szaktárca.
Az olajipari republikánusok szkeptikusak.
Szkepticizmusuk abból fakad, hogy a Wall Street hatalmas nyomást gyakorol a krónikusan eladósodott kitermelőkre, hogy hagyjanak fel a készpénzégető beruházásokkal, s részvényvásárlásokkal és osztalékokkal adják vissza a profitot a részvényeseknek.
A részvényeink összeomlanak, ha újra növelni kezdjük a termelésünket, ahogy azt Donald Trump szorgalmazza
- mondta Bryan Sheffield, egy texasi olajmágnás, aki 1 millió dollárral támogatta a republikánusok kampányát.
A palaolaj-vállalatok másik korlátozó tényezője a geológia: az olajtermelők kifogytak a prémiumkutakból. Nem véletlen, hogy a legaktívabb amerikai olajtermelő területen a Permi-medencében fúziós hullámot indított az olajkészletek kimerülése. A jelenlegi technológiával a Permi-medencében működő nagyobb vállalatok 25 évi kitermelhető készlettel rendelkeznek, míg
a kisebb cégeknek legfeljebb évtizedes jövőjük van az iparágban.
A másodlagos készletek kitermelése pedig technológiai váltást igényel, ami elképzelhetetlen tőkeerős szakmai befektetők nélkül. A fúrók kifogynak a prémium kutakból, és sokuknak nincs elég tőkéje, hogy növelje a termelését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.