BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
A Mol az orosz olajra továbbra is épít, bár forrásait diverzifikálja The Mol Duna oil refinery in Szazhalombatta, Hungary. kazah

Hozta a kötelezőt a Mol, de Hernádi Zsolt nem felhőtlenül boldog

Erős kitermelés, gyenge finomítás és stagnáló kiskereskedelmi tevékenység jellemezte a magyar olajtársaség harmadik negyedévét. A Mol több eredménysoron így is felülmúlta a piaci várakozást, és 112 milliárd forint nyereséget könyvelhetett el az időszakra.

Vegyes, ám az elemzői várakozásokat több tekintetben is meghaladó negyedéves eredményről számolt be péntek hajnalban a Mol a tavalyinál gyengébb iparági környezet mellett.

Mol, A Mol az orosz olajra továbbra is épít, bár forrásait diverzifikálja The Mol Duna oil refinery in Szazhalombatta, Hungary.
Vegyes negyedévet zárt a Mol / Fotó: Stiller Ákos 

A piac és az iparági szereplők által leginkább figyelt, újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított (CCS) EBITDA 12 százalékkal, 304,2 milliárd forintra csökkent július és szeptember között éves alapon.

Ez dollárban kifejezve 847 milliós CCS EBITDA-t jelent, ami lényegesen jobb az elemzői konszenzusban szereplő 810 millió dolláros várakozásnál.

A tisztított üzemi eredmény (CCS EBIT) negyedével zsugorodott, 181,9 milliárd forintra, az adózott eredmény pedig ezzel párhuzamosan 37 százalékkal, 111,5 milliárd forintra apadt.

Erős kitermeléssel ellensúlyozta a gyengébb finomítást a Mol

A Mol tevékenységi területei közül ezúttal is a finomítói (downstream) üzletág szállította a legnagyobb, 108 milliárd forintos eredményt. Igaz, a CCS EBITDA 35 százalékkal esett vissza a tavalyihoz képest, mivel a downstream jövedelmezőségét jelentős leállások sújtották, miközben a Brent-alapú finomítói árrés a tavalyi hordónkénti 13 dollárról 4 dollárra zuhant.

A kutatás-termelés (upstream) szegmens ellenben 44 százalékkal megugró, 100 milliárd forintos eredményt szállított, mivel a magasabb termelési ráta ellensúlyozni tudta az alacsonyabb szénhidrogénárakat.

Az utóbbi években egyre nagyobb hangsúly kapó és dinamikusan fejlődő fogyasztói szolgáltatások EBITDA-hozzájárulása a tavalyi szinten maradt, a 89,3 milliárd forintos EBITDA alig több mint másfél százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Mindezt úgy, hogy a Mol kúthálózata 5 százalékkal csökkent az időszakban.

A kisebb üzletágak közé tartozó gázszállítás teljesítménye bő ötödével esett vissza, így 20,6 milliárd forintot könyvelhetett el ezen a soron a hazai olajtársaság.

Tartja az éves célt az olajtársaság

A harmadik negyedéves és az első kilenc havi eredmény tükrében a vezetőség megerősítette 2024 egészére vonatkozó célkitűzéseit is. Ennek megfelelően 

  • a csoportszintű CCS EBITDA elérheti a 3 milliárd dollárt, 
  • az adózás előtti eredmény pedig az 1,6 milliárd dollárt, 
  • miközben tőkeberuházásokra 1,7 milliárd dollárt fordíthat a Mol.

Hernádi Zsolt nem felhőtlenül boldog

Vegyes negyedévet zártunk. Egyfelől nem vagyok boldog, hogy finomítási üzletágunk kevésbé szerepelt jól, de ennek okait a különösen kedvezőtlen külső gazdasági és pénzügyi környezet hatásaiban látom. Ezt azonban ellensúlyozni tudtuk azzal, hogy upstream termelésünk nő – külön öröm, hogy Magyarországon az öregedő mezők kitermelésének fokozásában sikereket érünk el

– mondta el az eredményről Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató.

A cégvezető ígéretesnek látja a fogyasztási szolgáltatások eredményét is, mivel az előző évek teljesítményét kisebb kúthálózatot üzemeltetve is sikerült tartani.

Hernádi szerint a napi többmilliós palackvisszagyűjtési szám alapján jó úton járnak a hazai hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztésében, és jó stratégiai lépés volt a körkörös gazdaság területére belépnie a Molnak.

„Ez a negyedév ismét bebizonyította, hogy a Mol-recept működik. Integrált üzleti modellünk és régiós beágyazódásunk még a nehéz makrogazdasági és adózási környezetben is képessé tesz minket jó pénzügyi eredmény elérésére és arra, hogy továbbra is hozzájáruljunk a régió ellátásbiztonságához. Ezenfelül haladunk stratégiai fejlesztési programunkkal is, különös tekintettel az okos átmenetet támogató beruházásokra. Végezetül, elégedettséggel tölt el, hogy tovább tudtuk építeni kapcsolatainkat a török és azerbajdzsáni partnereinkkel, melynek köszönhetően remek lehetőségek nyílhatnak számunkra ezekben az országokban a jövőben” – összegzett Hernádi Zsolt.



 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.