Kissé csalódottan fogadták a befektetők a Mol péntek hajnali, összességében vegyes számokat hozó negyedéves jelentését. Az olajcég kurzusa közel egy százalékot esett a reggeli tőzsdenyitást követően, és ugyan az eladói nyomás később némileg szelídült, délután fél négykor is 0,9 százalékos mínuszban kerekedtek a papírral.
Pedig a magyar olajtársaság hozta a kötelezőt a gyengébb iparági és nyersanyagár környezetben is. A szakértők és a piac által leginkább figyelt teljesítménymutató, az újrabeszerzési árakkal tisztított (CCS) EBITDA ráadásul öt százalékkal jobb lett, mint arra az elemzői konszenzus alapján számítani lehetett. Ezen a soron 847 millió dolláros tételt – 304 milliárd forintot – könyvelt el a társaság.
Igaz, éves alapon ez még így is 12 százalékos visszaesést jelent, a Mol adózott eredménye pedig bő harmadával zsugorodott az időszak során, mivel a gyenge finomítói tevékenységet csupán részben tudta ellensúlyozni a felfutó kitermelés, valamint a stabil teljesítményt szállító kiskereskedelem és a hozzá kapcsolódó fogyasztói szolgáltatások.
Ennél lényegesebb, hogy a vezetőség továbbra is teljesíthetőnek tartja a 2024 egészére kitűzött, 3 milliárd dolláros CCS EBITDA-cél, valamint az 1,6 milliárdos adózás előtti eredmény teljesülését.
A Mol eredménye konszenzus feletti, a cég jó úton halad, hogy az idei 3 milliárd dolláros tisztított, CCS-alapú EBITDA célja teljesüljön
– értékelt Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.
A szakértő szerint jó hír, hogy a kutatás-termelés üzletág nagyobb volument ért el, a kazahsztáni bővítésnek köszönhetően pedig termelési várakozását napi 92-94 ezer hordóra emelte.
Kedvezően értékelik az Ersténél azt is, hogy a hulladékgazdálkodás végre nyereségessé vált. A Mol legújabb üzletága 5,6 milliárd forint pozitív EBITDA-t tudott most felmutatni, míg az előző két negyedévben még EBITDA szinten is veszteséges volt.
Pletser szerint az év hátralévő részének kilátásai pozitívak, az orosz–ukrán háború és a remény, hogy az új Trump-kormányzat fegyverszünetet hozhat, csökkenti a Mol olajbeszerzéssel kapcsolatos kockázatait.
Nem okozott hatalmas meglepetést a Mol péntek éjszaka, pozitívum azonban, hogy a konszenzus várakozásait felülmúlta EBITDA tekintetében, így 847 millió dolláros eredménnyel zárta a negyedévet. Éves alapon jelentős visszaesés látható profitban, a csökkenő olajárak és a finomítói marzsok romlása is visszavetette a profittermelés mértékét
– összegzett Grébel Szabolcs, a K&H Értékpapír részvényelemzője. Kiemelte azt is, hogy a működési eredmény és nettó profit kissé elmaradt a konszenzustól, és K&H Értékpapír előzetes várakozásaitól egyaránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.