BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Shopper Park Plus: euróban duplázott a hazai ingatlanhasznosító

Csaknem megduplázta nettó profitját a bevásárlóközpontokat hasznosító, folyamatosan terjeszkedő cég az első háromnegyed évben. Az új bérleti szerződések mellett az inflációs indexálás is meglódította a Shopper Park Plus bevételeit.

Főként a megkötött új bérleti szerződéseknek is köszönhető 8,9 millió eurós ingatlan-átértékelési nyereség miatt az előző évi 8,3 millióról csaknem a duplájára, 16,1 millió euróra nőtt a Shopper Park Plus (SPP) első 9 havi adózott nyeresége – közölte a társaság a BÉT honlapján. Az SPP jelenleg hazai és csehországi élelmiszerfókuszú bevásárlóparkokat hasznosít bérbeadás útján.

00159350 Shopper Park Plus
A régióban terjeszkedik a Shopper Park Plus / Fotó: Mediaworks

Jól jött az infláció a Shopper Park Plusnak

Az első háromnegyed évi bérletidíj-bevétel 8,9 százalékkal, 17,8 millió euróra, míg az üzemeltetési veszteség – a bérleti díj bevétel arányában – 12-ről 10 százalékra javult, amiben jelentős szerepet játszott az inflációs bérletidíj-indexálás, valamint a cég energiaköltségeinek csökkenése.

Az SPP üzleti tevékenységének fókuszában 2024-ben a TESCO-bérleményi területek egy részének megváltására szóló opció lehívásával megnyílt üzleti lehetőségek kihasználása áll. 

Az opció által érintett 30 ezer négyzetméternyi bérbe adható területből az időszak végéig 20 ezer négyzetméterre írták már alá a bérleti szerződést, többek között 

  • a Praktikerrel a Debrecen Kishegyesi helyszínre, 
  • a Sinsayjel 6 ingatlanra, 
  • a Jyskkel további kettőre.

A lehívási opcióval átvett területek kiadása persze a kialakítási költségek miatt további jelentős kiadásokkal jár még, melyeket a csoport ütemekre lebontva rendez.

Az SPP októberben jelentette be négy, a TESCO által üzemeltetett szlovákiai kiskereskedelmi park megvásárlására irányuló szándékát. Az ingatlanok összes bérbe adható területe 72 ezer négyzetmétert tesz ki. Az SPP a szükséges forrásokat zárt körű tőkeemeléssel teremtené elő.

A piaci környezetet jellemezve, az SPP kiemelte, hogy a kiskereskedelmi forgalom mérsékelt emelkedése mellett a bérlők továbbra is óvatosak üzletnyitási döntéseikben. Az infláció csökkenése amúgy a csoportnak kedvezőtlen hatás, mivel csökkenti a bérleti díjak inflációindexált növekedését, ám az energiaárak mérséklődése javította a cég és a bérlők működési környezetét is.

Az SPP stratégiai célja az üzemeltetési veszteség további csökkentése a bérleti díjbevétel – az iparág jellemző értékének megfelelő – 5–10 százalékára vagy ez alá, amit az ingatlan-infrastruktúra fejlesztésén és az üzemeltetés racionalizálásán keresztül valósít meg.

Emellett az ingatlanok értéknövelési lehetőségeit is maximalizálni kívánják részint egy komplex zöld és ESG stratégiával, melynek középpontjában az ingatlanok energiahatékonyságának növelése áll. A cél portfóliószinten a 30 százalékos energiamegtakarítás elérése a 2022. júniusi állapotokhoz mérten.

Lehetséges alternatív hasznosítás, potenciális akvizíciók

Az SPP az ingatlanokat hosszú távon tervezi megtartani és bérbe adni. Ugyanakkor a jellemzően jó megközelíthetőség és a nagy telekterületek miatt adódhatnak olyan piaci lehetőségek, amelyek az ingatlanok részbeni vagy teljes eladásával, illetve nem, vagy nem kizárólag kiskereskedelmi célú hasznosításával nagyobb értéknövekedést hozhatnak, ami egyes esetekben részbeni vagy teljes eladást is indokolhat.

További stratégiai cél a földrajzi diverzifikáció erősítése elsősorban Lengyelországban, Szlovákiában és Romániában tervezett akvizíciókkal, hogy az SPP ne csak Magyarországon és Csehországban, hanem egész Közép-Kelet-Európában jelentős élelmiszerfókuszú bevásárlópark-üzemeltetővé váljon.

A cég euróban jegyzett részvényei idén 11 és 12 euró között mozogtak a pesti börzén, utoljára 11,50-en kötöttek rá ügyletet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.