Eseménydús fél éven vannak túl a világ tőkepiacai, melyek számára az elhúzódó orosz–ukrán háború mellett az Egyesült Államok új vámpolitikai lépései és a háborúvá mérgesedő izraeli–iráni konfliktus is tartogatott izgalmakat, miközben a jegybanki kamatdöntések és a gazdasági kilátások alakulása is élénken foglalkoztatta a befektetésüket gyarapítani kívánó tőzsdézőket.
A befektetőknek ebben a volatilis környezetben sem lehet okuk a panaszra, a régiós börzék pedig kifejezetten erős teljesítményt nyújtottak, és bőven termett babér a pesti tőzsdén is.
A magyar blue chip részvényindex, a BUX 23 százalékot menetelt az elmúlt fél évben, miközben sorra döntötte a rekordokat, június végére pedig karnyújtásnyira került ezzel a 100 ezer pontos lélektani szinthez.
A négy nagy magyar részvény közül ehhez leginkább
A 16 tagú részvénykosár igazi sztárjai a midcapek, vagyis a közepes méretű vállalatok voltak az év első felében. Az elmúlt években rendre nagyot ralizó Alteóra idén is lehet számítani, a megújuló energiában utazó közműszolgáltató részvényei harmadával értékelődtek fel 2025-ben. Az év legelején új stratégiát hirdető társaság nagy terveket sző az évtized végéig, 2030-ra például 300 millió eurós EBITDA-szintű eredmény elérését célozta meg, és a régiós országok piacaira is belépne.
A nemzetközi szállítmányozás hazai nagyágyúja, a Waberer’s papírjai 30 százalékos menetelésen vannak túl. Az erős eredményt szállító évkezdés mellett a közúti személyszállítási piacra történő belépése is felfelé hajtja az árfolyamot.
Az Alteo és a Waberer’s, valamint a Magyar Telekom felívelését is elhomályosítja ugyanakkor két magyar részvény szárnyalása, amelyekkel fél év alatt megduplázhatták pénzüket a befektetők.
A 4iG részvényei 98,5 százalékos árfolyamralin vannak túl idén. A Jászai Gellért vezette társaság a távközlési és infokommunikációs piac mellett a védelmi és az űripari ágazatban is folyamatosan erősíti pozícióit, Egyiptomtól a Balkánon át az Egyesült Arab Emírségekig sorra üti nyélbe az üzleteket, emellett olyan amerikai cégekkel keresi az együttműködési lehetőségeket, mit az Elon Muskkal fémjelzett SpaceX vagy éppen a Lockheed Martin.
A 4iG-hez képest kevésbé reflektorfényben lévő ANY Biztonsági Nyomda is duplázta tőzsdei értékét az első fél évben. A nyomdaipari és biztonsági megoldások terén regionálisan is élen járó társaság nagyrészt erős exportpiaci pozícióinak – például afrikai útlevél-megrendeléseinek – köszönheti jelentős eredménynövekedését . Az ANY vonzerejét sokáig a bőkezű osztalék adta, éves nyereségét ugyanis szinte teljes egészében visszaosztja a vállalat. Az idei elképesztő árfolyamrali után azonban már aligha csupán kiszámítható osztalékpapírként tartják számon a befektetők.
BÉT: rosszul járt, aki májusban lelépett, csúcsüzemmódban pörög a pesti börze
A BUX részvényindex az év hatodik hónapjában új csúcsokra hágott, és 2,06 százalékos emelkedéssel, 97 667,46 ponton fejezte be a hónapot. Az azonnali részvénypiac összforgalma a BÉT-en 313,8 milliárd forintot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.