A pénzpiacok fellendülése tavaly több mint 4 százalékkal növelte a nettó globális vagyont. A nyugat-európai növekedés valamivel visszafogottabb volt.
A Boston Consulting Group (BCG) idei globális vagyonjelentése szerint az eszközök értéke világszerte 477 ezermilliárd dollárra nőtt 2023-ban. Ez 4,3 százalékos ugrás, amit leginkább a pénzeszközök csaknem 7 százalékos fellendülése hajtott.
A pénzvagyon nem tartalmazza az olyan reáleszközöket, mint az ingatlan vagy a föld. A tavalyi fellendülés szebb képet mutat a 2022-eshez képest, amikor is a kamatlábak és az infláció magasra szöktek, a devizák pedig leértékelődtek. Akkor a globális vagyon mindössze 0,2 százalékkal nőtt, míg a pénzügyi vagyon 4 százalékkal csökkent – emelte ki az Euronews.
A világgazdaság azonban még mindig nem tért vissza a korábbi bővülési ütemhez.
A 4,3 százalékos teljes vagyonnövekedés ugyanis jócskán elmarad a 2014 és 2021 között elért 7,1 százalékos, éves átlagos növekedési ütemtől.
Az elmúlt két évben a nettó vagyon éves növekedési üteme Latin-Amerikában volt a legmagasabb 7,9 százalékkal, amit a Közel-Kelet és Afrika követett 7,8 százalékkal.
A 2023–2028-as időszakra előre jelzett éves növekedési ütemet tekintve pedig Közel-Kelet és Afrika állnak az élen 10 százalékos gyarapodással, őket Latin-Amerika követheti.
A magasabb ütemű vagyongyarapodás ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ezek a régiók a leggazdagabbak.
A vagyon túlnyomórészt Észak-Amerikában található, amelyet az ázsiai–csendes-óceáni térség, majd Nyugat-Európa követ.
„A fejlett észak-amerikai és nyugat-európai gazdaságok pénzügyi vagyonai különösen nagy csapást szenvedtek el 2022-ben, de 2023-ban mindkét régió talpra állt” – summázta a BCG.
Az összes új pénzügyi vagyon több mint fele Észak-Amerikában keletkezett, amit a részvénypiac óriási fellendülése hajtott. A pénzügyi nyereséget elsősorban a technológiával és félvezetőkkel foglalkozó vállalatok részvényei növelték. Az Apple, az Nvidia és a Microsoft piaci kapitalizációja a világon elsőként érte el a 3 ezermilliárd dollárt.
Nyugat-Európában a pénzügyi vagyon növekedése visszafogottabb volt a kisebb részvénypiaci nyereség és a befektetők szűkmarkúsága miatt.
A pénzügyi vagyon hasonlóan visszafogott lendületet mutatott tavaly az ázsiai–csendes-óceáni térségben 5,1 százalékos gyarapodással. A jelentés szerint ez elsősorban a kínai vagyonteremtés lassulásának tudható be. A 2028-ig tartó időszakban azonban már itt is erőteljes növekedésre számítanak az elemzők.
A nemzetgazdaságok vagyonainak nagysága között nagy az eltérés – ez már a UBS múlt hét szerdán közzétett globális vagyonjelentéséből derül ki. A tanulmány 56 országot hasonlított össze a 2022–2023-as időszakban, az egy felnőttre jutó vagyon átlagos növekedését tekintve.
A legnagyobb vagyoncsökkenés
A nyugat-európai gazdaságok közül Svájc és Olaszország járt a legrosszabbul mintegy 6 és 4 százalékos visszaeséssel.
A skála másik végén Törökország szerepelt: az egy felnőttre jutó török vagyon 157 százalékot meghaladó növekedésével messze lehagyta a többi országot 2022–2023-ban.
Az Egyesült Királyságban tizedével, Dániában közel 6 százalékkal nőtt éves átlagban az egy felnőttre jutó vagyon.
A legtöbb milliomos az Egyesült Államokban volt ebben az időszakban, amelyet a szárazföldi Kína, majd az Egyesült Királyság követett.
Gyorsan gazdagszik a magyar lakosság, újabb rekordon a pénzügyi vagyonTöbb mint 15 százalékkal gyarapodott a márciusig tartó egy év alatt a magyar háztartások pénzügyi portfóliója, és meghaladta a 102 ezer milliárd forintot – derül ki a jegybank kedden közzétett statisztikáiból. A leggyorsabb ütemben a lakosságnál lévő részvények és befektetési jegyek állománya nőtt, a készpénz és a betétek súlya viszont fokozatosan csökken a pénzügyi eszközökön belül. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.