BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezermilliárdos profitot hoztak össze fél év alatt a bankok

Új csúcsra nőtt az első fél évben a hazai hitelintézeti szektor nettó eredménye. A hitelportfólió minősége közben továbbra is nagyon jó a szektorban.

Új csúcsra, kicsivel ezermilliárd forint fölé emelkedett az első fél évben a hazai hitelintézeti szektor nettó eredménye, ami 3,4 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi 977,6 milliárdhoz képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.

LUS_IMG_4795
Fotó: Kallus György / Világgazdaság

A közelmúltban újabb különterhekkel szembesülő szektor első féléves működési bevétele 9,5 százalékkal emelkedett éves összevetésben, és éppen meghaladta a 2600 milliárd forintot. A jegybank statisztikái szerint a kamateredmény 1705 milliárd forintot ért el a szektorban, ami 7,7 százalékos éves bővülés. A díj- és jutalékeredménynél viszont már jóval acélosabb, 14,6 százalékos emelkedést mért az MNB, így az több mint 738 milliárd forintot tett ki. Figyelemre méltó viszont, hogy hosszú idő után csökkent a működési költség a bankoknál: az ezen a soron kimutatott 1354,4 milliárd forint minimális mértékben ugyan, de elmaradt az egy évvel korábbitól. 

 

Az eredmény további növekedéséhez az is hozzájárult, hogy a kockázati költségeknél összességében 24,1 milliárd forintnyi leírás történt 2024 első hat hónapjában, ami nagyjából a harmada az egy évvel korábbi összegnek.

Ami a mérlegtételeket illeti, a szektor konszolidált szemlélet alapján kalkulált mérlegfőösszege már csak hajszállal maradt el a 95 ezermilliárd forinttól, ami éves alapon 11,4 százalékos bővülés. 

A hitel- és betétállomány egyaránt nyolc százalék körüli mértékben gyarapodott a június végéig számolt tizenkét hónap alatt, így az előbbi 51,9 ezermilliárd, az utóbbi pedig 71,4 ezermilliárd forintot tett ki.

A hitelintézetek saját tőkéje pontosan 19 százalékkal nőtt egy év alatt, ezzel már éppen átlépve a 10 ezermilliárd forintos szintet.

 

A jövedelmezőségi mutatók alapján sem áll rosszul a bankszektor, igaz, a 19,9 százalékos tőkearányos megtérülés (RoE) elmaradt kissé az egy évvel korábbitól. Az eszközarányos jövedelmezőség szintén romlott kissé, de még így is 2,1 százalékot tett ki a 2023 első felében mért 2,3 százalék után. A költség-bevétel arány (CIR) 5,5 százalékponttal javult 2023 első hat hónapjához képest, és éppen 52 százalék feletti értéket mutatott.

Két számjegyű bővülés a biztosítóknál

Az MNB adatai szerint a hazai biztosítók 870,7 milliárd forintos díjbevételt értek el 2024 első felében, ami stabil, 11,8 százalékos bővülés az egy évvel korábbihoz képest. Az elmúlt évekhez hasonlóan ezúttal is a nem életbiztosítási üzletág járult hozzá nagyobb mértékben a növekedéshez, hiszen itt 14 százalék feletti bővülésről tanúskodnak az MNB számai, 553 milliárd forinthoz közelítő díjbevétel mellett. A fő termékkategóriák közül az átlagnál jóval magasabb, 19 százalékos volt a díjbevétel-emelkedés a cascónál, de a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításokból származó díjbevétel is közel 14 százalékkal nőtt egy év alatt. Ezúttal ugyanakkor az életbiztosítási üzletágban is jónak mondható, 8 százalék közeli volt a díjbevétel-növekedés, ami majdnem 318 milliárdos volument eredményezett. A jelentősebb termékkategóriák közül különösen erőteljes, 16,5 százalékos emelkedés látható a nyugdíjbiztosításoknál, ami 88 milliárd forint feletti díjbevételt eredményezett. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.