Igen szépen alakult az év első fele a hazai önkéntes nyugdíjpénztárak szempontjából: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a kezelt vagyonuk 2099,7 milliárd forintot ért el június végén, ami 19,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A kasszákhoz érkező befizetések nagyobb részét változatlanul a tagok adják: az általuk befizetett tagdíj 64 milliárd forintot ért el a második negyedévben, amely 15,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A munkáltatói hozzájárulások mértéke, ha nem is ekkora mértékben, de szintén emelkedett: valamivel meghaladta a 21,7 milliárd forintot, amely 8,6 százalékos emelkedés 2023 azonos időszakához képest.
A taglétszám lassú apadását viszont változatlanul nem sikerült megállítani a pénztáraknál az MNB adatai szerint: június végén 1,069 millió tagot tartottak nyilván a szolgáltatók, amely csak 0,8 százalékkal – nagyjából tízezer fővel – ugyan, de kevesebb volt az egy évvel korábbinál. A taglétszám lassú apadásának az oka, hogy az új belépők száma még mindig nem tudja a kilépőkét és a szolgáltatásban részesülőkét. (Új belépőből egyébként 2024 első felében is nagyjából annyit – 14,4 ezret – regisztráltak, mint egy évvel korábban.)
Ami viszont különösen figyelemre méltó, hogy a kasszáknál tovább növekedett a tagság átlagéletkora:
miközben 2022 végén még 66,2 százaléknyian tartoztak a 45 éves, vagy idősebb korosztályhoz, addig tavaly decemberben már 68 százalék felett járt ez az arány.
Eközben a 30 év alatti tagság aránya 2023 végén már a 4 százalékot sem érte el, és a 30-44 éveseké is csak 27,9 százalékot tett ki, miközben egy évvel korábban még 30 százalék közelében járt.
A pénztárak az utóbbi időszakban – az első befizetéshez kapcsolódó akcióik mellett – elsősorban a választható portfóliók számának a növelésével igyekeztek növelni a szolgáltatásaik vonzerejét. Így ma már három nyugdíjkassza – az OTP, az Alfa és a Pannónia Nyugdíjpénztár – tagjai is hat befektetési csomag közül válogathatnak. Az OTP Nyugdíjpénztárnál az alacsony, közepes és magasabb kockázatot vállaló tagok is két-két portfólióból választhatnak.
Az elmúlt időszakban több önkéntes nyugdíjkassza is a minimálisan elvárt tagdíj emelése mellett döntött, így egyre fogynak azok a szolgáltatók, amelyeknél havi 5-6 ezer forintnyi befizetés is elegendő.
Kivételek persze akadnak: az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár – amely esetében egyébként havi 8 ezer forint a minimálisan elvárt havi tagdíj – legutóbb a múlt év elejével módosított ezen az összegen.
Annak hátterében, hogy az önkéntes nyugdíjkasszák létszáma a szektor stabil teljesítménye ellenére is stagnál, vagy enyhén csökken, elsősorban az állhat, hogy a jelenlegi szabályozás már nem ösztönzi a munkáltatói befizetéseket, amelyek sokak számára motivációt jelentettek a pénztári öngondoskodásra
– mondta a Világgazdaságnak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az pedig – tette hozzá –, hogy a 30 év alatti korosztály aránya meglehetősen alacsony a tagságon belül, érthető, hiszen esetükben három-négy évtizedes befektetési időtávról lehet beszélni, miközben még nem elsősorban a nyugdíjcélú megtakarítások motiválják őket. A szakértő szerint viszont a fiatalok eredményesebb eléréséhez, illetve általában a taglétszám növeléséhez is hozzájárulhat, ha a kasszák a jelenleginél nagyobb figyelmet fordítanak az online csatornák fejlesztésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.