BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bejelentést tett az Erste: erre egy évtizede nem volt példa Magyarországon

Bő egynegyedével nőtt az Erste adózás utáni eredménye az első kilenc hónapban, ami jelentős részben a díj- és jutalékbevételek dinamikus bővülésének köszönhető. Az Erste mára a legdigitálisabb bankká vált a hazai piacon az online szolgáltatások terjedelmét és típusait figyelembe véve. Bejelentették azt is, hogy évtizedes kihagyás után ismét lakóingatlan-fejlesztést finanszíroznak.

Az elvártnak megfelelő eredményekkel zárta az Erste az első kilenc hónapot – közölte Jelasity Radován, az Erste elnök-vezérigazgatója a pénzügyi szolgáltató hétfői sajtótájékoztatóján. Az Erste adózás utáni eredménye 113 milliárd forintot ért el a szeptember végéig tartó időszakban, ami bő negyedével magasabb az egy évvel korábbi 89,9 milliárdnál.

_VEZ8714
Fotó: Vémi Zoltán

Ami az egyes eredménytételeket illeti, az Erste működési bevételei közel 19 százalékkal, 268 milliárd forint közelébe emelkedtek egy év alatt: ebben az elnök-vezérigazgató szerint meghatározó szerep jutott annak, hogy a kamatbevételek gyarapodása mellett a díj- és jutalékbevételek 22 százalékkal nőttek, elsősorban elsősorban az aktív ügyfélszám és a kezelt vagyon növekedésének köszönhetően. 

A működéssel kapcsolatos kiadások 13,5 százalékkal emelkedtek 2023. első kilenc hónapjával összevetve, miközben a költség/bevétel arány 32 százalék alá csökkent a tavaly szeptemberi 33 százalékról.

Az ügyfélhitelek és kötvények állománya szeptember végén 2,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, miközben az új finanszírozás volumene az első kilenc hónapban 25 százalékkal nőtt éves alapon. A nem teljesítő hitelek aránya tovább csökkent az Ersténél, 2,3 százalékra az egy évvel korábbi 2,8 százalékról. Harmati László, az Erste lakossági területért felelős vezérigazgató-helyettese szerint a teljes lakossági hitelállomány 11 százalékkal nőtt egy év alatt, az újonnan kihelyezett állomány pedig 60 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Utóbbi annak is köszönhető, hogy az új lakáshitelek folyósítása két és félszeresére nőtt 2023. első kilenc hónapjához képest.

A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – szeptember végén elérte a 6163 milliárd forintot, ami 20 százalékos bővülést tükröz egy év alatt: a megtakarításokon belül a befektetések aránya soha nem látott szintre, 71 százalékra emelkedett. Cselovszki Róbert vezérigazgató-helyettes a Világgazdaság kérdésére elmondta: a lakossági ügyfelek körében egyre népszerűbb az Erste Future rendszeres befektetési program, az aránya már 7-8 százalék körül alakul a teljes befektetési portfólión belül. Az ügyfelek több mint negyede teljesen digitális módon használja a programot, amelynél további fejlesztéseket terveznek.

Harmati László szerint az állományok gyors növekedése annak is köszönhető, hogy az Erste mára legdigitálisabb bankká vált Magyarországon az online szolgáltatások terjedelmét és típusait tekintve. 

Az Ersténél a digitálisan aktív ügyfelek aránya szeptember végére elérte a 73 százalékot, miközben az érintettek bő háromnegyede kizárólag a mobiltelefonját használja bankolásra.

A vállalati területen a kötvény- és hitelállomány együttesen 7 százalékkal csökkent egy év alatt, szeptember végén valamivel 1100 milliárd forint felett mozgott, ami a cégek beruházásainak visszafogásával, illetve a kivárással magyarázható.

A sajtótájékoztatón bejelentették azt is, hogy évtizedes kihagyás után ismét lakóingatlan-fejlesztést finanszíroz az Erste: a bank több mint 12 milliárd forint értékű hitelszerződést írt alá a LIVING-gel a 257 lakásos Római Park kivitelezési munkáinak finanszírozására.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.