Dinamikusan emelkedik a Magyarországon vezetett lakossági devizaszámlák száma: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az első negyedév végére már 1,128 millió, idegen fizetőeszközben vezetett számlát tartottak nyilván a pénzügyi szolgáltatók, 5,5 százalékkal – több mint 58 ezerrel – többet, mint egy évvel korábban.
Hosszabb időtávon vizsgálva a képet, még látványosabb az emelkedés: a 2020 eleje óta eltelt öt év alatt több mint 204 ezerrel növekedett a lakossági devizaszámlák száma a pénzügyi szolgáltatóknál.
Érdekes viszont, hogy a vezetett számlák számának gyors emelkedése ellenére a lakossági devizabetétek állománya jóval szerényebb ütemben emelkedik: az MNB adatai szerint április végén 2280 milliárd forint környékén mozgott, ami 2,8 százalékos emelkedést tükröz 2024 negyedik hónapjához viszonyítva. Mindez annak ellenére történt így, hogy ugyanebben az időszakban a teljes lakossági betéti portfólió 13,5 százalékkal gyarapodott, és új csúcsot döntve meghaladta a 14 200 milliárd forintot.
A devizaszámlák számának növekedése hátterében részben az állhat, hogy a bankok egy része – a fintech szolgáltatókkal, így például a Revolut Bankkal is versenyezve – kedvezményes devizaváltást is kínál abban az esetben, ha az ügyfél devizaszámlát is vezet az adott pénzintézetnél. A kedvezményes árfolyam alkalmazása mellett sok esetben a devizaszámla fenntartásáért nem is kell külön havi díjat fizetni. Ráadásul több szolgáltató mobilappjában is átkapcsolható a bankkártya – ennek nyaraláskor vagy hosszabb külföldi tartózkodáskor lehet elsősorban jelentősége –, így a devizában való fizetéshez külön kártya sem feltétlen szükséges.
A BiztosDöntés összesítése szerint az OTP Banknál az Árfolyam+ nevű számlacsomagelem megrendelése szükséges a kedvezményes árfolyam eléréséhez, mely csaknem valamennyi lakossági számlacsomagnál elérhető. Az OTP Banknál legfeljebb havi 600 ezer forintos keret áll rendelkezésre kedvezményes devizaátutalásokra, további 600 ezer forint pedig a külföldi kártyás vásárlásokra.
Az Erste lakossági ügyfelei havi 600 ezer, a prémium ügyfelek havi 750 ezer, az Erste World és privátbanki ügyfelek pedig egymillió forintig válthatnak valós árfolyamon devizát öt devizanemben – euróban, kanadai dollárban, angol fontban, amerikai dollárban és svájci frankban. A devizaszámlának az Ersténél nincs külön költsége. Fontos azonban tudni, hogy – több más szolgáltatóhoz hasonlóan – a kedvezményes váltás lehetősége csak hétköznapokon, munkaidőben (az Ersténél konkrétan 8 és 17 óra között) él, egyéb időszakokban a normál eladási árfolyamokat alkalmazza a pénzintézet.
A Gránit Banknál havi 650 ezer forint a kedvezményes átváltási keret, és jelenleg a devizaszámlának nincs külön számlavezetési díja a pénzintézetnél. Az euróban és amerikai dollárban vezetett devizaszámlákhoz díjmentesen devizakártya is igényelhető. Fontos, hogy a Gránit Bank ötpercenként frissülő devizapiaci középárfolyamon vált, nem alkalmaz külön vételi és eladási árfolyamot.
A Raiffeisen Banknál munkanapokon 8 és 18 óra között igényelhető a kedvezményes árfolyam minden olyan devizanemben, amelyet a bank forgalmaz. A pénzintézetnél van ugyan felső limit, ám ezt havi 40 millió forintban határozták meg, így nagy jelentősége nincsen.
A K&H a többiekétől eltérő megoldást kínál: a külföldi kártyás fizetések és készpénzfelvétel után kínál most visszatérítést a középárfolyam erejéig. A kedvezményt havi 700 ezer forintos költésig lehet igénybe venni.
Az MBH Bank egyedi árfolyamon történő devizaváltást kínál a netbanki felületén, akár már 100 ezer forintos összegtől is. A művelet során a venni vagy eladni kívánt deviza vagy annak a másik devizanemben kifejezett ellenértéke egyaránt megadható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.