Különadót készül kivetni a multinacionális társaságokra a költségvetés hiányának növekedése miatt a román kormány. Daniel Zamfir szociáldemokrata (PSD) honatya bejelentése szerint sikerült megállapodni a koalíciós partner liberálisokkal (PNL) abban, hogy az 50 millió eurót meghaladó árbevételt elkönyvelő vállalatok üzleti forgalmuk 1 százalékát kitevő adót fognak fizetni, ha a 16 százalékos társasági adó ennél az összegnél alacsonyabb. A bukaresti szenátus gazdasági bizottságának elnöke közölte,
a multiknak ott kell adózniuk, ahol megtermelik a profitot, egyúttal felrótta ezeknek a társaságoknak, hogy „adóoptimalizálási mechanizmusuk” révén teljes nyereségüket adóparadicsomokba menekítik.
A megtakarítások sorában azt tervezi a román kormány, hogy megszünteti az egészségbiztosítás befizetése alóli mentességet az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozók esetében, jövedelemadó-mentesség pedig csak 10 ezer lejes (1 lej 77 forint) felső határig jár. Ugyanígy eltörlik a számítástechnikai ágazatban foglalkoztatottak jövedelemadó-mentességét, ha bruttó bérük túllépi a 10 000 lejt. A mikrovállalkozások esetében 300 lejig 1 százalékos adót, 300 ezer és 2,5 millió lej között pedig 3 százalékos adót vetnek ki az üzleti forgalom után. Ugyanakkor az 5,7 millió forintnál drágább luxusautók esetében – mint arról beszámoltunk – eme összeg fölött 0,3 százalékos lesz a közteher, és 0,3 százalékos adót vetnek ki az 500 000 euró feletti ingatlanokra.
A román szociáldemokraták amúgy az elmúlt időszakban többször hangsúlyozták, hogy támogatják a „luxus megadóztatását”.
Szeretnék egy kicsit elvenni mindannyiunktól, akik dolgozni tudunk, és azoktól, akik nagyon sok pénzt keresnek, hogy az egész életüket végigdolgozó nyugdíjasoknak és a rászorulóknak is adhassak valamit. Szerintem ez a helyes módja annak, ahogyan egy államnak viselkednie kell polgáraival szemben
– mondta csütörtökön Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök, miután bejelentette, hogy kormánya felelősséget fog vállalni a parlamentben az államapparátus reformjáról, az adóügyi és az adócsalás felszámolását célzó intézkedésekről szóló törvénycsomagért. (A felelősségvállalási eljárás azt jelenti, hogy a törvénycsomag hatályba lép, ha az ellenzéki bizalmatlansági indítvány megbukik.)
A beharangozott kormányzati intézkedésekre egyébként az Európai Bizottságnak is rá kell bólintania, ennek, valamint a költségvetésihiány-cél növelése érdekében a jövő héten a Ciolacu-kabinet számos tagja Brüsszelben tárgyal, élen a miniszterelnökkel. Márpedig többletbevételre, hiánylefaragásra szükség van, hiszen már hónapokkal ezelőtt kiderült, hogy 20 milliárd lej körüli lyuk tátong a büdzsén,
Románia ellen túlzottdeficit-eljárás zajlik, és idén a GDP 4,4, jövőre 3 százalékára kellene visszaszorítani a hiányt.
Az állami kiadások csökkentését, valamint a költségvetési bevételek növelését célzó intézkedések keretében megszüntetnek 200 ezer betöltetlen közalkalmazotti állást, intézményeket vonnának össze, illetve szüntetnének meg; a kiadások csökkentésével év végéig mintegy 468 milliárd forintnak megfelelő megtakarítást akarnak elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.