Az atlétikai világbajnokságra augusztus 19. és 27. között több mint 2000 sportoló és 3500 újságíró érkezik Budapestre, eddig 203 ország nevezett be a versenyre –
ha ez a szám felkúszna 206-ra, akkor a rekord lenne.
Orosz és belarusz versenyzők – a Nemzetközi Atlétikai Szövetség döntése értelmében – nem jöhetnek a világbajnokságra.
Legalább harmincezer nemzetközi szurkolót várnak az eseményre, és
már 77 országból vásároltak jegyeket – olyan távoli helyekről is, mint Új-Zéland, Japán, Kína, Peru vagy – pont a 77. – Pakisztán.
Az eddig eladott belépők 38,5 százalékát magyarok vették meg, a fennmaradó nagyobb részt pedig külföldiek.
A felmérések szerint az atlétika iránt érdeklődők a magasabb jövedelmű társadalmi rétegből kerülnek ki, jellemzően 35 év felettiek, és – a 2017-es londoni vb adatai alapján – átlagosan 3,9 éjszakát töltenek az eseménynek otthont adó városban.
A kilencnapos rendezvényre eddig mintegy 180 ezer jegyet értékesítettek, de aki otthonról nézné a vb-t, annak sem kell aggódnia.
„A közvetítést intéző cég szerződései alapján
a nemzetközi tévécsatornákon keresztül hárommilliárd néző számára lesznek elérhetők a programok,
ebből a becslések szerint minimum egymilliárdan bele is fognak nézni” – mondta el Németh Balázs, a rendező cég vezérigazgatója tegnap a Jet Travel utazási iroda üzleti reggelijén.
Ilyen még nem volt Magyarországon – hangzik el a vb imázsfilmjében, és a szervezők törekednek arra, hogy a világ sporteseményeinek tekintetében ugyancsak tudjanak újat mutatni.
A fenntarthatósági szempontok ma már elengedhetetlenek egy sportrendezvény esetén is, ezért a hazai szervezés komolyan foglalkozik a témával. Jó néhány intézkedés mellett telepítenek PET-palack-visszaváltó automatákat, de az eldobható palackokat igyekeznek kulacsokkal, ballonos ivókutakkal kiváltani.
Az ingyenes családi nappal június 17-én nyitó – geotermikus fűtéssel üzemelő – 35 ezer férőhelyes Nemzeti Atlétikai Központ köré a Margitsziget és a Normafa után egy új futóparadicsomot képzeltek el. A tízhektáros szabadidőparkot, amit az eddig itt lévő, lerobbant ipartelep helyén alakítottak ki, szintén a megnyitó napján adják át.
A vb után nemcsak ez a barnamezős beruházás marad meg a városrésznek, hanem az 1000 fa és 18 ezer cserje ültetésével megvalósuló erdőfejlesztés is a kilencedik kerület sarkában. Szintén újdonság, hogy egy városi erdő újratelepítése egy sporteseményhez kötődik.
Csak a 8 ezer akkreditált résztvevő közel 100 ezer vendégéjszakát jelent Budapest számára – a szállásukat a Jet Travel utazási iroda oldja meg.
Mivel nincsenek több ezer szobás szállodáink a fővárosban, 37 szálláshellyel állunk kapcsolatban, 11 szállodában kellett szobákat foglalni csak a versenyzőknek. Ezeknél nagyon fontos, hogy hasonló szolgáltatási színvonalat nyújtsanak, egyforma utazási időre legyenek a versenyhelyszínektől, és még a felszolgált ételeket is ellenőrzi a szövetség, nehogy bárki a szálláshely miatt előnyhöz jusson
– ismertette Németh Balázs.
A világbajnokság során hat ingyen megtekinthető versenyt rendeznek a belvárosban. Két gyaloglótáv, illetve a női és a férfi maratonfutás is érinti a főváros legszebb pontjait.
A pályát direkt úgy jelölték ki, hogy a közvetítést nézők számára vágyott turisztikai desztináció legyen Budapest.
„A maraton során négyszer tesznek meg a futók egy tíz kilométeres kört, amely a Hősök terétől indulva az Andrássy úton, a Lánchídon, az Alagúton, a Várkert bazáron át vezet” – tette hozzá.
Amikor azt a kérdést teszi fel nekem valaki, hogy mi értelme ezt a sporteseményt nálunk rendezni, arra két válaszom is van
– folytatta a Budapest 2023 Zrt. vezérigazgatója. – „Egyrészt megmutatni, másrészt megmozgatni az országot. Január és augusztus között jó néhány sporteseményhez csatlakozunk – futóversenyekhez, a Balaton-átúszáshoz, -átevezéshez –, és felajánlottuk, hogy azok az indulók, akik részt vesznek ezek valamelyikén, féláron vehetnek jegyet a vb eseményeire. Azon iskolákban pedig, amelyek vállalták, hogy a testnevelésórákon foglalkoznak az atlétikával, csaknem tízezer ingyen jegyet adunk a diákoknak.”
Szeretnénk, hogy minél többen álljanak fel a fotelből, és kezdjenek el mozogni az atlétikai világbajnokság hatására.
A legfrissebb adatok alapján mintegy bruttó hetvenmilliárd forint szükséges a vb megrendezéséhez, ám az elemzések alapján 130 milliárd forint feletti bevétellel számolhat az ország. A költségvetés számottevő részét a televíziós közvetítés gyártási költsége, a vb kommunikációs kampánya, a versenyzők, a technikai stáb és a média, valamint a 400 ezer néző biztonságos és színvonalas kiszolgálása, a vb győzteseinek járó pénzdíjak teszik ki. Emellett ebből az összegből bonyolítanak le több kapcsolódót programot is országszerte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.