A memóriacsipek világpiaci hiánya most már az autógyártás mellett a mobiltelefonok, a személyi számítógépek és a játékkonzolok előállításában is fennakadásokat okozhat – írja a Bloomberg. Az autóipari anomáliák feltérképezése végett nem is kell messzire menni, a Daimler kecskeméti gyárában is tíz napig állt a termelés a csiphiány miatt. A GM három észak-amerikai üzemét zárta le ideiglenesen, a Ford kibocsátása pedig ugyanezért 20 százalékkal csökkenhet.
Az iparági szakértők úgy vélik, az alkatrészhiány a globális autóipar értékesítéseit 61 milliárd dollárral kurtítja az idén.
Az autóiparon kívül a problémáról már 2020-ban referáló PC-gyártó kínai Lenovo után a napokban az Apple is bejelentette, hogy a hiány a csúcskategóriás iPhone-ok forgalmazását is akadályozza. A Sony pedig várhatóan nem tudja kielégíteni az új játékkonzoljai iránti keresletet az ellátási lánc szűk keresztmetszete miatt.
A problémát egyrészt az okozza, hogy a tavalyi első félévben a járvány következtében visszaesett a csipgyártás, másfelől ma már a háztartási gépektől a légfrissítőkig a termékek egyre szélesebb körébe szerelnek memóriavezérlőt.
Neil Mawston, a Strategy Analytics elemzője szerint az okostelefonokba való csipszetek ára az elmúlt három-hat hónapban akár 15 százalékkal is emelkedhetett.
A krízis középpontjában a globális félvezetőgyártás technológiai éllovasa, a tajvani TSMC és a koreai Samsung áll. Csak ez a két cég képes jelenleg a legfejlettebb csipek gyártására, hozzájuk szervezte ki a termelést például a Qualcomm is. Ráadásul a Huawei vezetésével a kínai cégek – az amerikai szankcióktól tartva – tavaly összesen 380 milliárd dollárért importáltak csipeket, ami a teljes kínai bevitel ötödét tette ki. Ezek után az Apple és az egyéb nyugati vállalatok is bekapcsolódtak a felhalmozási versenybe. Bár a Reuters szerint a TSMC, a szintén tajvani United Microelectronics, a koreai SK Hynix és a japán Renesas Electronics is ígéretet tett a termelés – több milliárd dolláros beruházásokat igénylő – felpörgetésére, egyúttal figyelmeztettek is, hogy a kínálat érzékelhető növekedése hónapokat vehet igénybe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.