BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Írország maradhat a tech óriások bázisa

A globális 15 százalékos társaságiadó-minimum nyomást helyezhet az olyan adóparadicsomnak számító országok kormányaira, mint Írország.

A G7-országok a múlt heti ülésen mérföldkőnek számító megállapodást kötöttek a globális minimumadóról , ami nyomást helyezhet az olyan adóparadicsomnak számító országok kormányaira, mint Írország. A történelmi megállapodás szerint a globális társasági adó mértéke legalább 15 százalék, de az olyan ír ösztönzők, mint az adókedvezmények, továbbra is népszerűvé tehetik az országot a technológiai nagyvállalatok szemében – írja a Bloomberg.

Eddig bevett gyakorlat volt, hogy az olyan tech óriá­sok, mint az Amazon, a Google és az Apple, régiós központjaikat különböző adóparadicsomokban jegyezték be, ahol a társasági adó mértéke a globális átlaghoz viszonyítva rendkívül alacsonynak számított.

Keményen megsarcolnák a G7-ek a techóriásokat, így reagáltak a cégek

A G7-ek már megállapodtak a globális minimumadó mértékéről, amely így a nyereség 15 százalékát tenné ki a multinacionális vállalatok esetében.

Ennek az adóoptimalizálási gyakorlatnak vethet véget a G7 múlt heti megállapodása.

Az európai adóparadicsomokban meghúzódó nagy technológiai és egyéb iparágbeli cégek azonban nem valószínű, hogy a történelmi megállapodás miatt áthelyezik majd székhelyeiket, hiszen az Írországhoz hasonló országok még mindig több ösztönzőt és vállalati kedvezményt kínálnak, mint a gazdagabbak

– mondta Robert Palmer, a Tax Justice UK érdekvédelmi csoport ügyvezető igazgatója.

Fotó: Artur Widak / NurPhoto via Getty Images

Bár a G7 által javasolt 15 százalékos adókulcs magasabb, mint a jelenlegi írországi 12,5 százalék, még mindig alacsonyabb, mint a Franciaországban vagy az Egyesült Államokban alkalmazott 20 százalékos vagy annál is magasabb társaságiadó-kulcs.

Ráadásul Írország a vállalatok kutatási és fejlesztési kiadásait kompenzáló ösztönzőket és olyan adókedvezményeket kínál, amelyek lehetővé teszik a multinacionális vállalatoknak, hogy végeredményben alacsonyabb adókulcs alapján fizessenek.

Ha az új jogszabályok nem szabályozzák majd az adóparadicsomok által a nagy technológiai vállalatoknak nyújtott egyéb kedvezményeket, akkor a továbbiakban is megmaradhat az előnyük. Palmer hozzátette, a döntés hatására néhány vállalat elköltöztetheti székhelyét, ám a döntést mégis pozitív lépésként értékeli, amely véget vethet a társaságiadó-kulcsok folyamatos versengésének.

A Google a nemzetközi adószabályok korszerűsítésére irányuló erőfeszítések mellé állt. Az Amazon szóvivője szerint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által vezetett folyamat „segíteni fogja a nemzetközi adórendszer stabilitásának megteremtését”, és a G7-ek megállapodását is üdvözlendő lépésnek értékelte az e cél elérésére irányuló erőfeszítésekben. Nick Clegg, a Facebook globális ügyekért felelős alelnöke hasonlóan pozitív véleményt fogalmazott meg a Twitteren. Az Apple képviselője nem kívánt nyilatkozni arról, hogy az új szabályok milyen hatással lennének az írországi bázisukra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.