Mario Draghi az EU versenyképességéről szóló jelentésében egy súlyos problémára hívta fel a figyelmet a kontinensen, amelyet a japánok „digitális deficitnek” neveznek: a kontinens külföldi technológiáktól függ, és meg sem próbál ezektől elszakadni. Ennek a felszámolásához egy – vagy több – európai Szilícium-völgyre lenne szükség, amely meggátolná a pénz és a fiatal tehetségek elszivárgását, miközben az uniós gazdasági stabilitást is biztosíthatná.
Az európai csúcstechnológiai ágazatok – annak ellenére, hogy a magas szintű oktatás, a tapasztalat és az infrastruktúra elméletileg rendelkezésre állna a működésükhöz – jelentősen le vannak maradva a legnagyobb nyugati és a keleti versenytársaktól is, amelynek meglepően egyszerű oka van:
Az EU-ban bőven rendelkezésre állnak állami és privát források is, ám ez a hibrid rendszer nem működik, mivel a két oldal nem működik együtt. Brüsszel ezt próbálja most megoldani, azonban egy kérdés továbbra is homályban marad:
milyen projekteket kellene először támogatni több száz milliárd euróval, hogy az EU sikeresebb, innovatívabb gazdasággá váljon?
Elszalasztott lehetőség lenne, ha a mennyiségre összpontosítanánk ahelyett, hogy a minőség kerülne fókuszba, amely a csúcstechnológiák esetében elengedhetetlen.
Európa lemaradó versenyképességére nem csak a feltörekvő technológiákra való intelligens fogadások, a közszféra digitális infrastruktúrájába történő beruházások és az Eurostack – vagyis a technológiai stack minden egyes rétegében a mesterséges intelligencián alapuló alkalmazásoktól az adatközpontokig terjedő európai alternatívák – létrehozásának támogatása jelentheti a választ.
A helyzet riasztó – fogalmaznak levelükben az európai börzék és startupok, látván, hogy a helyi vállalatok egyre kevésbé a kontinens, hanem egyre inkább Amerika tőzsdéit hizlalják.
A tagállamok közötti, a méretnövelés akadályainak felszámolásán és a jövő digitális alapjainak kiépítésén túl inspirálódhatunk a kisebb léptékű sikerekből, amelyek az európai technológiai ökoszisztémák egyedi, értékalapú példáit kínálják.
Az uniónak minden tagállamban támogatnia kell a csúcstechnológiai fejlődést – ezen a területen a központosodás megnyomorítaná a természetes növekedést, és a nemzetközi együttműködésben is kárt okozna. Ehelyett online tereket kell fenntartani, ahol a különböző országok tech fejlesztői szabadon tudnak kommunikálni.
Draghi jelentése új vitát váltott ki az EU globális pozíciójáról a technológiai versenyben. Az európaiak már túl régóta feltették maguknak a kérdést, hogy miért nincs a Szilícium-völgynek európai megfelelője.
Most meg kell fogalmazniuk, hogy milyen sikert jelenthet egy alternatív modell felépítése. A védekezésről át kell térniük a támadásra, a reaktívról a proaktívra. A technológiai szabályozások hulláma után Draghi helyesen mutat rá, hogy
a beruházások és az együttműködés révén új lendületre van szükség.
Ha jól csinálják, a források felszabadítása átláthatóbb, elszámoltathatóbb, fenntarthatóbb és demokratikusabban irányított technológiákat fog elősegíteni. És ami a legfontosabb, hogy Európa ismét felkerülhet a technológiai térképre, megállítva az innen elvándorló befektetőket és fiatalokat.
2024 októberében a gazdasági kilátások a főbb régiókban eltérő képet mutatnak. 2021–2022-höz képest a globális gazdasági növekedés lelassult, ugyanakkor látványos teljesítménybeli különbségek mutatkoznak a legnagyobb gazdaságok között. A folyamat sokrétű. A fokozódó geopolitikai feszültségek, az energiapiac eltérő hatásai, a regionális gazdasági kihívások különbségei, a gazdaságpolitikai divergencia, valamint a digitális technológiák elmélyülése meghatározzák a növekedési pályák különbségeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.