BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lendületben a beruházások Zalában

Zalában töretlen a beruházási kedv, de az építések visszaestek, és a tu­risztikai szektort ­erősen megviselte a járvány – mondta Kovács Dezső, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Mennyire vetette vissza Zala megyét a járvány?

A négy főnél nagyobb ipari vállalkozások kibocsátási volumene a 2017–2018-as emelkedést és a 2019-es stagnálást követően 2020-ban 6,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, miközben országosan 5,8 százalék volt a visszaesés. A legnagyobb csökkenést az egyéb feldolgozóipar és javítás, a kohászat, fémfeldolgozás és a járműipar szenvedte el. Ugyanakkor kiemelkedő volt a villamos berendezések gyártásának teljesítménye. Az építőipari vállalkozások termelése 18 százalékkal esett vissza, elsősorban a beruházási programok kifutása és a járvány hatásai miatt.

De a beruházási kedv töretlen, több építés kezdődött, ami a kedvező hitelkonstrukcióknak, támogatásoknak és a fiatalok letelepedési hajlandóságának az eredménye.

Megyei jogú városainkban is sok fejlesztés zajlik:

kerékpárutakat létesítenek, fejlesztik az úthálózatot, magasépítési beruházásokat hajtanak végre. Zala élhető és kedvező feltételeket biztosító területe az országnak, a vállalkozások szívesen választják székhelynek, a munkavállalók biztos munkahelyüknek, a fiatalok a letelepedéshez.

Itt zajlik Magyarország több nagy beruházása, ami húzóerő a fejlesztésben, innovációban. Járműipari tesztpálya, harcjárműgyártó üzem, logisztikai központ, a hévízi reptér, út- és vasútfejlesztések – hogy csak a legfontosabbakat említsük. Egy jelentős beruházáshoz mérnökök szükségesek, a kivitelezésben építőipari cégek tevékenykednek, a működtetésben a szolgáltatási szektor is megjelenik. Mindenféle vállalkozás megtalálhatja a maga terepét.

Kovács Dezső
Fotó: Seres péter

Milyen állapotba került a helyi munkaerőpiac?

Az országoshoz hasonlóan a foglalkoztatottak száma csökkent, a munkanélkülieké emelkedett. A foglalkoztatási arány kissé rosszabb, a munkanélküliségi ráta viszont kedvezőbb volt az országos átlagnál. Tavaly a társas vállalkozások 4,1 százaléka került csődeljárás, kényszertörlés vagy felszámolási eljárás alá. December végén háromezer egyéni vállalkozás szüneteltette a tevékenységét, az ideiglenesen szüneteltetők aránya is emelkedett. Csődhullám véleményem szerint nem várható, de sajnos biztos lesz olyan cég, amelyik nem tudja folytatni bizonyos körülmények miatt a tevékenységét. Az újraindulást az előbbi adatok is befolyásolják, de úgy látom, hogy a cégvezetők vállalkozói kedve továbbra is töretlen, hisz a hosszú évek szorgalmas és eredményes munkájával felépített vállalkozást meg kívánják tartani, sőt fejlesztenék. És ezt kedvezően fogadják az üzleti partnerek, a munkavállalók, a vásárlók, a fogyasztók. Az újrakezdés nem megy egyik pillanatról a másikra, ehhez mindenkinek hozzá kell tennie a magáét. Nem számítok ugrásszerű, országosan kiemelkedő eredményekre azonnal, de bízom a helyi vállalkozókban.

A virágzó zalai turizmus hogy viselte járványt?

A kereskedelmi szálláshelyek forgalma nagyon visszaesett. A nyári időszakot kivéve szinte lenullázódtak a foglalások. Megyénk a turizmus tekintetében kiemelkedő térség: itt a Balaton, Keszthely, Hévíz, Zalakaros.

A fürdővárosokban azonnal megérezték az intézkedések hatását: lemondták a foglalásokat, kiürültek a szállodák, az utcák, a fürdő­komplexumok. Az üzleti vendéglátás itt nem volt jellemző.

A nagyobb városokban sem tapasztaltunk számottevő vendég­forgalmat. Az újrakezdéshez saj­nos nem mindenhol áll rendelkezésre a munkaerő. Munkavállalók, szakemberek távoztak más szektorokba, és a visszatérésükhöz most nagyobb energiát és anyagi eszközöket kell bevetni. Kamaránk felkérést kapott, hogy véleményezzük a 2021–2027 közötti uniós fejlesztéspolitikai ciklus programjait. Szeretnénk, ha a helyi vállalkozások a forrásokból minél nagyobb mértékben részesülhetnének. Valószínű, a járvány miatt csak kisebb mértékben változik a megye gazdasági szerkezete, a vállalkozóktól nem hallani nagyobb átalakításokról. De előre kell tekinteni, felkészülni, hogy esetleg egy hasonló helyzetben milyen más lehetőségeket tud egy-egy cég kihasználni, mivel tudja a dolgozóit megtartani, milyen fejlesztések szükségesek. Erre kell a vállalkozókat inspirálni, és ebben szeretne a kamara hathatós segítséget nyújtani.

 

Címlapkép: MTI/Varga György

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.