BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Adventi utazási tippek – Zakopane szerepeljen a listán

Folyamatosan erősödik a kis-lengyelországi vajdaság regionális szerepe, főleg Krakkó fejlődése impozáns, ám a tőle alig száz kilométerre fekvő, a magyar-szlovák határhoz legközelebb eső lengyel síparadicsom, Zakopane turisztikai ereje is lenyűgöző. A piciny 26 ezres alpesi falut a téli időszakban 2,5 millióan látogatják – nem csak síelésre alkalmas.

A magyar boomer generáció többsége szép emlékeket őriz a lengyel nyaralásokról, az utánuk jövő generációk inkább nyugati irányba haladva igyekeztek megismerni Európát. Pedig az elmúlt évtizedekben hatalmas fejlődésen ment keresztül több nagymúltú lengyel város, így a Kis-Lengyelország vajdaság területén megtalálható Zakopane is. Természetesen nem ismeretlen a „városka” a magyarok számára, a lengyel-magyar idegenforgalom legkedveltebb célpontja, de ez jellemzően a síelésre, téli sportokra koncentrálódik. Pedig ennél sokkal több van városban, adventi látogatásra például remek célpont.

A Zakopane Krupówki utca elején található hütte Fotó: Hőnyi Gyula

Némi zakopanei helytörténet

A falucskát már a 17-ik század második felében említik, de csak a 19-ik században (már a Habsburg fennhatóság alatt, de ettől függetlenül) indult el a fellendülés. Tytus Chałubiński lengyel orvos és a lengyel Tátra Társaság Alapítója fedezte fel, hogy a 800 méter magasan fekvő Zakopane éghajlata jótékony hatással van a tüdőbetegségekre. Így 1889-ra a városka gyógyközponttá nőtte ki magát, majd a 20-ik század legelejére síközponttá vált. Külön érdekesség, hogy ebben az időszakban bontakozott ki a városka sajátos építészete, amire Stanisław Witkiewicz lengyel festő, építész, író és művészettörténész volt erőteljes hatással. 

Zakopane látnivalói

  • A központból megközelíthető Tátrai Múzeum
  • A Witkiewicz által tervezett Willa Koliba, mint első Zakopanei stílusban tervezett panzió
  • A sajtpiac
  • A Gubalowka teteje
  • II. János Pál merénylete, illetve életének megmentésére emelt fogadalmi templom, a Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
  • Krupówki (sétáló) utca

Az alpesi faházak ornamentikája, a házak szerkezeti egysége Witkiewiczhez köthető. Nem mellesleg pont emiatt van a síparadicsomnál sokkal több a városkában.

Zakopane ma a gorali (hegyi népi) kultúra központja, az itt használt motívumok megjelennek a nagy lengyel kultúrában is, nem mellesleg a goral népművészet alkalmazása miatt van némi egymásnak feszülés a szlovákok és a lengyelek között. Gasztronómiája követi a szláv hagyományokat, ismert a cékla leves, a pirog és persze a zurek, sziléziai savanyú leves, amelyet gabona, jellemzően rozs kovásszal savanyítanak. 

Pelmenyi, ami kisebb mint a pirog Fotó: Hőnyi Gyula

Jól ismertek az ízesített (főként vodka alapú) párlatok és persze a környék sajátossága a sajtkészítés, amelyet érdemes külön kiemelni. Ezek mind megfizethető árban elérhetőek a zakopanei éttermekben. Természetesen a környék gasztronómiája nem merül ki a hagyományőrzésben, bár hozzá kell tenni, hogy ezen a környéken sokkal nagyobb arányban kapja a turista a „folklórt”, mint azt Magyarországon megszokta.

Modernitás és antikvitás

A Krupówki utca a városka fő látványossága, a nyomvonala nagyon régóta változatlan, ez egyben a központ is. Síszezonban szinte lehetetlenség beülős helyet találni, a várost egész évben 2,5 millióan látogatják különösen télen nagy a forgalom, így joggal kiérdemelte Lengyelország téli fővárosa címet. Az ódon alpesi faházak szinte mindegyike felújított és modernizált, követve a hagyományos enteriőrt, így a turistának az a képzete támad, hogy valóban belecsöppen egy olyan közegbe, ahol megállt az idő. Ugyanakkor a város körül zajlott az élet, hiszen itt található a környék legmodernebb síugró sánca és a központból a Gubalowka (Gubałówka) hegyre a legmodernebb sikló visz fel (1123 méterre), olyan, mint amilyen Grazban megy a hegyre, vagy Prágában a felújított Petřín sikló. A Gubalowka tetejére épült látogatóközpont kísértetiesen hasonlít a svájci alacsonyabb, kirándulható hegyek tetején levőkre. Nem véletlen a svájci hasonlat, az egész városka szerkezete, építészete nagyon hasonlít a dél-svájci alpesi városokéra.

Fotó: Hőnyi Gyula

A fejlesztések most is tetten érhetőek, a város turisztikai központjai folyamatosan fejlődnek, bővül a kapacitás és bővül a szolgáltatás is. Zakopane egyetlen pontján köszön vissza Kelet-Európa, méghozzá a Gubalowka tetején levő séta útvonal mentén kiépült bódé sor, amelyet nyugodtan lehetne Zakopane „Petőfi sétányának” is nevezni. Visszatérve a városba, érdemes vásárfiát nézni, a sikló bejáratától 50 méterre van a kézműves piac, amelynek több mint a fele sajt. Meglepően olcsón, kifejezetten a kelet-európai pénztárcákhoz igazított áron lehet csemegét vásárolni.

A közlekedés

Az elmúlt 35 évben nem rövidült a menetidő. Egyrészt nincs közvetlen vonatjárat Budapestről Zakopanéba, másrészt repülővel sem egyszerűbb más lengyel városokból megközelíteni a helyet. Így marad az autós, vagy buszos közlekedés, amely a GPS szerint 5 és fél óra. (316 kilométerről beszélünk, nagyjából Brno távolság.) Ám mivel a rövidebb úton (Kassa felé is lehet kerülni az M3-ason plusz 100 kilométerrel hosszabb, ugyanannyi idővel) mindössze 20 kilométer gyorsforgalmi útszakaszt tartalmaz Szlovákiában, a menetidő nagyban függ a kamionforgalomtól. A GPS által megjelölt 5 és fél óra inkább hat, de ha két megállóval tervez az utas, lehet bőven több, mint 6 óra. Ez egy kicsit riasztó, pláne télen, hiszen Donovali szerpentinjein a hóban jelentősen lelassul a forgalom, tehát nagy türelem kell a Zakopanei érkezéshez. Akkor lesz igazán érdekes a város, ha a Szlovák oldalon elkészülnek a gyorsforgalmi utak, ekkor a menetidő is jelentősen csökkenhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.