Az emberi gondolkodásról folytatott vitákat a felvilágosodás óta az a nézet határozta meg, amely szerint a valóság négy elemre – tér, idő, anyag, energia – bontható. Újabban egy ötödik elem, az információ is megjelent a színen. A luxustermékpiac mozgatórugóinak megértésében éppen az információ játssza a főszerepet.
Az élő szervezetek kommunikálnak egymással, az információcsere alakítja világukat. Az állatok színes megjelenéssel és bonyolult viselkedésmintákkal erejüket, az emberek a luxuscikkekkel gazdagságukat mutatják. A luxustermékek ugyanakkor nem csupán szimbolikusak: megvásárlásuk a jövőbeli sikert is jelezheti, a fitogtatásukból fakadó szelektív előny miatt.
A természetben az egymással versenyző felek bemutatják, mit tudnak, és a legmeggyőzőbb, legszebb előadás nyer. A legtöbb állatnál a hímek a fő előadók. A hím madaraknak a színes tollak mellett néha különleges kiegészítőik is vannak, amilyen például az ausztráliai lantmadár hosszú farka. A „versenyképes” külső a potenciális pár szemében a fittség bizonyítéka: egy madár, amely ilyen nehézkes, rikító, a menekülést megnehezítő, az ellenség számára viszont könnyen felismerhető tollazattal is képes túlélni, az biztosan fitt, és egészséges utódokat képes nemzeni.
Mivel az utóddal kapcsolatos fizikai terheket a nőnemű egyedek viselik, számukra a természetben előnyösebb, ha kevésbé kihívóak. Az ember azonban társadalmi lény, amelynek nem kell ragadozóktól tartania, így elterjedtebb a nők közötti versengés, és valószínűbb a körükben a feltűnő viselkedés és megjelenés.
A hatásos megjelenés azonban költséges. A változatos, színes tollazat a genetikai adottságok mellett sok energiát is igényel. Hasonlóan, a luxuscikkek vásárlásához pénzügyi forrásokra van szükség. Ez a költség határozza meg a megjelenésből származó versenyelőnyt. Információ-alapú világunkban a szelekció csak akkor hatékony, ha a megjelenésért nagy árat kell fizetni – és ez az ár ismert is.
Így például azok, akik drága kozmetikumokat használnak, gyakran egészségesebbnek és szemrevalóbbnak tűnnek. Ez nem a szerek hatékonyságából ered, sokkal inkább abból, hogy üzenetük olyan életmód, amely értékeli a szépséget és a fiatalságot. A kozmetikumok – mint minden luxuscikk – nem az összetételük, de még csak nem is a megvásárlásuk révén fejtik hatásukat, hanem annak alapján, hogy észlelhetők. Hiába drága egy termék, ha nincs valamilyen megkülönböztető jegye, akkor hatása gyenge marad. Ahhoz, hogy egy luxuscikk hatást gyakorolhasson, a társadalomnak információval kell rendelkeznie arról, hogy mennyibe kerül.
A hamis információ – például az utánzatok – veszélyezteti a szelekciós folyamatokat. Az állatok gyakran folyamodnak az utánzás eszközéhez, tőkét kovácsolva valamely más állat erejére vonatkozó tudásukból vagy az attól való félelmükből. Egy jól ismert, erős állatot utánozva a gyengébb anélkül is élvezheti a szelektív előnyt, hogy annak költségéből kivenné a részét. Az utánzás sikere a természetben az eredeti és az utánzó arányától függ. Ha például eredetiből túl kevés van, akkor az utánzott minta elveszíti jelentőségét, és a védőérték eltűnik.
A gazdagság szimbólumaként senki sem használna olyasmit, ami túlságosan elterjedt. Ha tehát arra a kérdésre keressük a választ, hogy egy luxustermék meg tudja-e tartani hatását – és így vonzerejét –, akkor a hamisítás mértékével is tisztában kell lennünk.
Ha a luxustermékek az egyes embernek kompetitív előnyöket biztosítanak, akkor a luxuscikkek forgalmának bővülése az ország egészének gazdasági kilátásait javítja. Válságos időkben azokban az országokban a legkevésbé kockázatos beruházni, amelyekben a luxuscikkek hatékonyan töltik be szelektív szerepüket.
Copyright: Project Syndicate, 2012.
www.project-syndicate.org
A szerző az University of Hong Kong tiszteletbeli professzora, az AMABiotics SAS elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.